דוידי קליר- מסלולי טיול - נורווגיה מסלול 2
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

נורווגיה מסלול 2

 

מהעיירה Gol ועד ל-Eidfjord

2013-כל הזכויות שמורות לדוידי קליר ©

אורך המסלול כולו: 150 ק"מ.

המסלול של היום עובר כולו על כביש 7 . כאשר כיוון ההתקדמות הוא מערב-או לפי השילוט לכיוון Eidfjord\Bergen.

יחסית זהו מסלול קצר בק"מ מה שמאפשר לנו ליהנות מהדרך היפה שלפנינו.

כבר אחרי 15 ק"מ נעבור ליד הישוב Torpo  . גם פה, כמו בעוד נקודות באזור, יש כנסיית לוחות עץ אבל יחסית קטנה ופחות מרשימה מאחיותיה. במקום עבר בזמנו אחד מהגשרים המרשימים שנבנה בשנת 1820 והיה חלק ממערכת הכבישים הראשית של נורווגיה במאה ה-19. מערכת שמנתה 9 כבישים בכל נורווגיה. הגשר לכשעצמו היה פרויקט הנדסי מרשים מאוד לאותה התקופה אבל הצליח לשרוד 40 שנה. בשנת 1860 הוא נהרס באחד השיטפונות הגדולים שהיו במקום. מהגשר נותרו שרידים מועטים מאוד. אותם ניתן לראות במקום.(לא הכרחי)

12 ק"מ על הדרך יביאו אותנו אל Ål. במקום יש פארק אטרקציות אתגריות עם 50 תחנות המשולב עם קמפינג ובקתות ללינה ובהחלט אפשר להעביר את הלילה במקום מה שמאפשר כניסה לכמה מהפעילויות בחינם ולפעילויות אחרות בפארק בעלות נמוכה יותר. אם אתם עם ילדים,בהחלט הילדים ייהנו במקום. מקום שיעסיק אתכם כמה שעות.

http://www.al.no/en/html/overnatting/camping/1/

13 ק"מ יביאו אותנו אל העיירה Hagafoss , לצומת עם כביש 50 המוביל אל  Aurland . אליה נגיע בהמשך טיולינו. אנחנו ממשיכים על כביש 7 ובצומת אנו פונים שמאלה. ממש לפני הצומת מצד ימין לדרך ולפני הכנסייה שבמקום יש שולחנות לעצירת מנוחה ושירותים נקיים. ככלל בנורווגיה יש ברבה מאוד תחנות רענון שכאלו עם שירותים נקיים ללא עלות ושולחנות . בד"כ במקומות עתירי נוף כך שהעצירה למנוחה "מלאה בתוכן". ותמיד שלט כחול עם עץ ושולחן יכין אותנו לזה שיש תחנת רענון על הדרך באיזה מרחק וגם מה המרחק לתחנה הבאה. עם יש שירותים במקום גם על זה השילוט יודיענו עם צמד האותיות הידועותWC.

12 ק"מ יביאו אותנו אל - Geilo.גם פה  יש פארק קיץ עם פעילויות מגוונות וכן גשר מעניין שנמצא מעט אחרי העיירה בצד הדרומי של הכביש(שמאל לכיוון ההתקדמות שלנו) באזור יש גם רפטינג בעיירה Dagali. 25 ק"מ דרומית ל- Geiloעל כביש 40 היוצא מהכיכר המרכזית בישוב. מצ"ב לינק לאחת מכמה חברות שעושות רפטינג במקום. הלוך לרפטינג וחזור לכביש 7 אורך דרך של  48 ק"מ. ניראה מבטיח, עלויות באתר.http://www.seriousfun.no/

3.9 ק"מ מהכיכר בהמשכו של כביש 7 אם ניפנה שמאלה לפי השילוט אל Tufte Bridge. (צריך לשים לב היות והשלט נמצא בצידו השמאלי של הכביש וניתן לפספס בקלות.)

זהו גשר עץ הבנוי על אותם השיטות שבנו גשרי עץ בימים עברו. ההנחה שבמקום היה גשר עוד משנת 1650. בכל אופן הגשר שנמצא במקום מוגן ושמור כבר משנת 1884.הגשר היה חלק ממערכת כבישים שקישרה את חלקיה השונים של הארץ ושנקראה : “Normannsslepene”.

 

מפת האזור

 

מ- Geilo נמשיך עוד  23 ק"מ ומשלב זה נכנסנו  ל- National Tourist Route Hardangerviddaאשר נמשכת עד לעיירהEidfjord . הנסיעה בכביש היא בתשלום כמו הרבה כבישים אחרים בנורווגיה. זיהוי הרכב נעשה באמצעות מצלמות ומערכות ממוחשבות בדומה לכביש 6 אצלנו. רק עם מחירים "נורווגיים". כדאי לוודא עם חברת ההשכרה שברכב יש כרטיס זיהוי אוטומטי והחיוב נשלח בד"כ שבועיים עד חודש  מהחזרת הרכב השכור ולאחר שכל הנתונים מהנסיעות שלכם ברחבי נורווגיה נאספו ונשלחו אל חברת ההשכרה. נוח מאוד וחוסך טרחה רבה בתשלום ידני.

דרכי הנוף של נורווגיה.http://www.nasjonaleturistveger.no/en

בנורווגיה יש נכון לכתיבת שורות אלו 18 כבישים אשר נבחרו כדרכים אטרקטיביות ועם נופים מיוחדים. כולן הושמו תחת השם "דרכי תיירות" וכמובן שבתשלום.  בכל כביש הוספו תצפיות, נקודות מנוחה, שלטים ומפות, מבנים ארכיטקטים עם הסבר לצורה ולתכנון. הטיול שבאתר מכסה את חלקם וההסבר לכל מסלול שכזה הוא בפרק ובמקום שבו אנחנו עושים את דרך הנוף.את דרכי הנוף אנחנו נזהה לפי הסמל שלהן בצבע החום ובשם של הדרך.

 

שלטי כביש 7

 

National Tourist Route Hardangervidda   זוהי הדרך אשר חוצה את מישורי Hardangervidda אשר מהווים את המישור ההררי הגדול ביותר בצפון אירופה. National Tourist Route Hardangervidda  כאמור מתחילה 23 ק"מ אחריGeilo, ומסתיימת ב- Eidfjord. סה"כ אורכה של הדרך הוא:60 ק"מ של נופים יפים. גולת הכותרת של הדרך הוא מפלVøringsfossen עליו נרחיב בהמשך ואשר נחשב לאתר מספר 1 בנורווגיה. האזור הוכרז כפארק בשנת 1981 והוא הפארק בעל השטח הגדול ביותר בנורווגיה. במסלולינו אנו עוברים בשולי הפארק הצפוניים.

 

שלטים עם אינפורמציה על הדרך

הדרך עוברת בין אגמים עם צבעי כחול עזים (בתנאי שמזג האוויר הוא בהיר) בסוף יוני תחילת יולי על הפסגות יש עדיין שלג/קרח. צמחייה במקומות רבים מאוד מועטה.

 

מפת הדרך

ודף מידע לדרך

ובמסלול העוקב נעבור בשוליו המערביים.

בדרך יש מספר נקודות מנוחה : skulevik , Skiftesjøen, Høgdesteinen Våkavadet אלו נקודות עצירה במקומות שהנוף מקיף אותם 360 מעלות, מצוידות במפות אינפורמציה רבה והכי חשוב שולחנות וספסלים לארוחה/הפסקת קפה.

 

מבנה עם גג דשא

40 ק"מ מתחילת הדרך נרד ימינה אל  אגם  Sysenvatnet עם סכר מרשים Sysendam. ניתן ללכת על הסכר ולהתרשם ממנו ומגודל האגם שהוא יוצר. הסכר והאגם הם חלק ממערכת של אגמים אשר מימיהם מוזרמים בצינורות עם אורך של כ-30 ק"מ אל תחנת הכוח ההידרואלקטרית  Sima  אשר יש באפשרותנו לבקר במסלול של יום המחרת. במקום שילוט עם הסבר ונתונים טכניים.

 

מ    Sysendam נמשיך עוד 9.2 ק"מ עד לפנייה ימינה למלון Fossli.  מהלך של עוד 1 ק"מ. והגענו לחניית המלון (בתשלום). מהחנייה מסלול קצר של כמה עשרות מטרים יוביל אותנו לתצפית על מפל Vøringsfossen.

 

שלט הכוונה יוביל אותנו לתצפית על מפל Vøringsfossen

 הוא אחד מהאתרים הנחשבים ביותר בנורווגיה. הנוף מהמלון מרהיב. נקודת התצפית מהמלון נחשבת לטובה ביותר.במקום קפיטריה שאפשר לנסות ולהתענג על הנוף עם כוס קפה, זאת כמובן אם נצליח לנטרל את המחשבה על "כמה עלה הקפה במקום". רק חצי תוכנית חיסכון.

 

תצפית על מפל Vøringsfossen

 

הנוף שנשקף מרהיב בליווי רעש המים של המפל. אגב רעש שצריך להתרגל אליו בנורווגיה היות וכאלו יש הרבה אפילו הרבה מאוד. מצד ימין לקניון יורד מפל קטן יותר שחצב לו את דרכו בתוך הסלע וזה ניראה כמו האות למדא ביוונית  או כמו גימל בעברית. מהקפיטריה בהמשך הדרך רואים היטב את המסלול שהמים עיצבו באופן כה מיוחד בצלע הקניון. ממול למפל ה"למדא" יורד בשאון אדיר מפל Vøringsfossen שאלמלא היו מבקרים את כמות המים שלו המראה היה מרהיב שבעתיים.צמחייה צבעונית נותנת מסגרת מעניינת לתמונה הנשקפת לעין ולמצלמה.

 

המפל על 182 מטר שלו מתוכם 145 מטר בנפילה ישירה נחשב לאתר מספר 1 במבקרים בנורווגיה. במקום יש תוכניות עתידיות להקמת טיילת לתצפית מעל לקניון. מי נהר Bjoreia אשר המפל הוא חלק מהם למעשה נאספים באגם Sysenvatnet . ולמען המפל משוחררת כמות מבוקרת של מים על מנת להשאיר את האטרקציה פעילה.

לאחר התצפית מהמלון נרד בהמשך הכביש לחנייה ללא תשלום אשר ממנה נצא למסלול עד לקצה המצוק- להשגיח היטב על הילדים היות ואין במקום מעקה בטיחות. אם נמשוך אל כיוון המפל נגיע לכמה תצפיות יפות על מפל  עם צורת ה-למדא.  את מפל ה-    Vøringsfossen קשה לראות מנקודה זו. ניתן ללכת לאורך הקניון במסלול הצמוד פחות או יותר לכביש והמופרד ממנו עם מעקות בטיחות לצד של הכביש ולצד של הקניון. מהמסלול ניתן לתצפת אל כיוון המפלים ,אבל עדיין קשה לראות אתVøringsfossen. התצפית הטובה ביותר שאפשר לעשות על המפל כרוכה בהליכה אל מרגלות המפל. מסלול קצר אבל נחשב לאתגרי האורך כשעה לכיוון ויוצא בהמשכה של הדרך. צריך לעבור 2 מנהרות וממש כשרואים את המנהרה השלישית הנושאת את השם Måbøtunnel ניתן לחנות בצידי הדרך ולצאת למסלול. 300 מטר אחר שצעדנו על תוואי הכביש הישן שהיום הוא סגור לכלי רכב ומשמש רק את המטיילים במקום נפנה לפי השילוט אל Vøringsfossen. המסלול במקומות מסוימים חלקלק למדי עם סלעים ונתזי מים המרטיבים הכול. עם יש שלג המסלול סגור.

השם Vøringfossen אם נחלק ל-2 מילים, אזי החלק השני fossen פירושו מפל ואילו החלק הראשון  Vøring נגזר מהמלה התחשבות/הערצה. אז אנחנו נתרגם זאת כמפל הנערץ. בהחלט הרוויח ביושר את שמו.

משחזרנו לרכב והמשכנו בדרכנו אנו עוברים בעמק Måbødalen בגמר הירידות והסיבובים נעבור ליד מוזיאון

Måbødalen Agricultural Countryside Museum. מתוך הנחה שיש גבול לכמה תוכן אפשר לקבל במוזיאון נשמור את הרזרבות הללו למוזיאון שנגיע אליו בהמשך הדרך. זהו  מרכז המבקרים:  Hardangervidda Natursenter Eidfjord בעיירהØvre Eidfjord.

Opening hours
Apr - Oct: 10-18. 15.6 - 20. 8: 9-20.

Hours 4/1/2012 - 6/15/2012Mon - Sun10:00 AM - 6:00 PM

6/16/2012 - 8/20/2012Mon - Sun9:00 AM - 8:00 PM

8/21/2012 - 10/31/2012Mon - Sun10:00 AM - 6:00 PM

קשה לפספס את המבנה הגדול יחסית למקום הצבוע חום אדום ואשר נמצא בצד שמאל של הדרך. עוברים אותו על הכביש הראשי נכנסים לפי השילוט וחוזרים בכביש הפנימי עד לחנייה.

במקום תצוגה יפה לא עמוסה יותר מידי המתפרסת על פני 3 קומות ולא גדולות במיוחד. נוכל לראות במקום פוחלצים של חיות מהסביבה. אקווריום ותחנות אינטראקטיביות , וסרט פנוראמי אשר מהווה את עיקר הגאווה של המוזיאון אך עשוי לתת הרגשת סחרחורת לצופה.

 

מרכז המבקרים:  Hardangervidda Natursenter Eidfjord

 

לאחר הביקור במרכז המבקרים נמשיך עוד 7 ק"מ עד שנגיע לעיירה  Eidfjord השוכנת לחופיו של פיורד הנושא את אותו השם ואשר מהווה את אחת השלוחות של Hardangerdfjord . אנו נעביר את הלילה במקום.

אז הנה הגענו למה שמייחד את נורווגיה-הפיורדים.
אתר לבתי המלון ב-Eidfjord

פיורד הינו חדירה של מי ים לתוך היבשה לתוך עמקים שהעומק שלהם במקומות מסויימים עשוי להגיע לכמה מאות מטרים ויותר אל מתחת פני הים. עמקים אלו נוצרו ע"י הקרחונים שבתנועה שלהם עיצבו את הנוף בצורה כ"כ דרמטית. גילחו ישרו חפרו סחפו את היבשה ויצרו לשונות אשר התמלאו במי ים שזרמו לתוך אותם עמקים עם עליית מפלס מי הים  ועם העלמות הקרחון שאכלס את העמק בעת העידן שאחרי עידן הקרח.  החיבור לים בנקודת המעבר בד"כ בעומקים רדודים כך שבתוך הפיורד נוצר אזור מוגן מסערות של הים הפתוח. מראה המים החלק והמבריק הוא בהחלט מחזה ייחודי.

Eidfjord  משמשת כמרכז לתיירות לאזור ובעיר יש מספר חברות המספקות שרותי תיירות. העיר נחשבת לעיר עשירה לאחר שצפונית לעיר נבנה מפעל חשמל ההידרואלקטרי הגדול Sima. כאמור ה- Eidfjordהינו שלוחה של פיורד הרבה יותר גדול והנושא את השם Hardangerfjord.

להלן כמה נתונים מעניינים על הפיורד:  Length: 180 km , Maximum depth 893 m ,וכמות מאוד גדולה של מים מתוקים אשר זורמת לפיורד מהנהרות ומהקרחונים הנמסים באזור כולו.

 

סיכום מסלול 2 והמלצות:

סה"כ אורך הדרך עם כל הכניסות המתוארות בה 190 ק"מ הכוללים כניסה של 50 ק"מ לצורך הרפטינג ב- Dagali.

כמובן שביום אחד לא ניתן לעשות את כל מה שמופיע במסלול  יחד עם הרפטינג ופארק ההרפתקאות.

שיא היום הוא במפל Vøringsfossen.

והיה והגעתם אל Eidfjord בשעה מוקדמת יחסית ואתם יודעים שלמחרת מזג האוויר הולך להיות לא חביב אליכם. אל תהססו וסעו אל Kjeåsen Farm כדי שתזכו לראות את הנוף המדהים מנקודה זו במזג אוויר יפה. למרות שהשלט בכניסה אומר שהכניסה האחרונה אל החווה היא ב-17:30 הכביש למעשה פתוח 24 שעות ביממה. בכל אופן על אחריותכם בלבד. לקרוא את ההנחיות למסלול ההגעה בפרק מספר 3.

למי שיש את הזמן בידו מצורף לינק להתעמקות בשטח ומה אפשר לראות:http://www.nasjonalparkrute.no/eng/severdigheter.html

הנקודה המעניינת באזור היא Rjukan. עליה נרחיב במסלול מס 4 .

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר