דוידי קליר- מסלולי טיול - נורווגיה מסלול 5
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

נורווגיה מסלול 5

מ-Bergen  ועד ל-Flam

2013-כל הזכויות שמורות לדוידי קליר ©

אורך המסלול כולו: 170 ק"מ  .

אנחנו יוצאים את ברגן על כביש E-16   למעשה כל היום ניסע על הכביש זה, למעט 3 פעמים שנבצע סטייה קלה מהכביש. הכיוון הראשוני שלנו היא העיר  Voss  אשר נמצאת במרחק של 100 ק"מ ממרכז ברגן. 70 ק"מ ראשונים של הדרך נעבור כאשר הפיורד המתחיל מברגן ילווה אותנו כל הדרך משמאלנו. כרגיל מנהרות לא מעטות בדרך, מכמונות מהירות, קטעי אגרה, וכביש מפותל. למרות שהוא יחסית רחב וניתן להתקדם בו יחסית מהר. אם אנחנו קצרים בזמן כדאי לצאת ממש מוקדם מברגן וזאת על מנת להגיע עוד ביום הזה אל Flam או  Gudvangen אם בתוכנית לשוט על ה- Nærøyfjord- הפיורד הצר בעולם. כמו כן צריך פשוט לנסוע ישר ללא עצירות בדרך.

המסלול המתואר הוא למי שמטייל בלי לחץ מגיע ל- Flam  בשעות אחה"צ ומעביר את הלילה במקום כך שניתן בצורה מסודרת להתחיל את היום הבא בשייט, לעשות את הרכבת ולהמשיך בדרכנו.

משעזבנו את הפיורד שליווה אותנו בצד שמאל של הדרך עכשיו ילוו אותנו מימין נהר
Bolstadøyri והאגמים הארוכים והצרים שהוא יוצר בדרך. ההשתקפות שנוצרת באגמים הללו פשוט מדהימה וכדאי לעלות ולטפס על המדרונות שמצד שמאל לדרך. נקודה מומלצת לסטייה שכזאת נמצאת 93 ק"מ ממרכז ברגן. אבל בשביל שנוכל לקחת מרחק מנקודה על הדרך אזי ניקח 60.8 ק"מ  שבין הצומת של כביש E-16  עם כביש 7 . פחות או יותר בקטע דרך זה ניראה שלט כתום המכוון אותנו אל עבר  Dyrvedalen .

 

בנקודה זו ניפנה אל עבר הישוב הכפרי הבנוי על השיפולי ההרים שמצד זה של העמק הצר והארוך ואשר האגם חוצה אותו לכל אורכו. לא צריך לטפס יותר מדי ולא להיכנס לחורש שנמצא מאחור הבתים המפוזרים על המדרון. פשוט לעלות למעלה ולנסוע בספק כביש ספק דרך עפר שמטפסת מאות בודדות של מטרים להיכנס ימינה במקביל לאגם. ליהנות מהמראה היפה לצלם להתגלגל למטה ולהמשיך בדרכנו. התמונה הבאה צולמה במקום.

תמונת נוף-שימשיה על רקע האגם

שלט הכוונה לישוב

 

עד ל- Vossעלינו לעבור עוד 6 ק"מ .

Voss הינה עיר מאוד אהודה בקרב מטיילים המחפשים ספורט אתגרי. בעיר יש שפע של פעילויות,אתגריות כמו רחיפה, רפטינג,דייג ועוד.יש גם צניחה חופשית. וכן רכבל שעולה להר מעל לעיר. בעיר יש את בית העץ העתיק ביותר בנורווגיה. רק שהביקור בוא הוא בתיאום מראש וגם לא זול במיוחד(אני ויתרתי מראש)

מצפון לעיר יש אתר לרפטינג משפחתי הנמצא 4 ק"מ צפונית לעיר ואמור להיות סימון ושילוט על כביש E-16

ניראה כיף לא רגיל. גם המחיר לא רגיל.

מה שכן נחמד לעשות ולא עולה הוא את Bordalsgjelet Gorge.

Bordalsgjelet  הוא נקיק מרהיב

Bordalsgjelet  הוא נקיק מרהיב שבשביל להגיע אליו עלינו לנסוע לפי הסבר הבא: משהגענו ל Voss בשלב מסוים כביש E-16  מבצע פנייה חדה שמאלה. קל לזהות את המקום עם השילוט של הכבישים שנמצא מעל לרכבים  ורמזור.

אנחנו ממשיכים ישר אל כיוון Gjernes  חוצים את הגשר מעל לנהר ה-Vosso  כן שממנו גזור שם העיר וכעבור 300 מטר מיד עם חציית הנהר נפנה ימינה שוב לכיוון Gjernes. הדרך נושאת את השם Gjernesvegen. עליה ניסע 2.1 ק"מ עד שנעבור גשר החוצה את Bordalsgjelet ומייד אחריו ישנה חנייה קטנה בצד שמאל עם שילוט המסביר על המקום. הקניון והטיול בו ממש קצר לא יותר מ20 דקות עד חצי שעה נינוחה. שביל עם מעקה בטיחות עובר בצמוד לקניון צר ועמוק שמים זורמים בו. בהחלט מרענן ומכניס תוכן לדרך שעשינו עד כה. רמת הקושי-קלה.

 

שלטי הסבר על התהוות הקניון והחי בו

 

אחרי הקניון נחזור לכביש E-16  א  או שנעבור דרך העיר וניכנס להצטייד במצרכים באחד מהסניפים של Coop   או אחר.

21 ק"מ צפונית ל- Voss נעבור איך לא לייד מפל מרשים אשר אינו מצריך כמעט הליכה אל למרגלותיו. זהו מפל Tvindefossen אשר גולש כלפי מטה על מדרגות סלע ותופס רוחב תוך כדי הירידה שלו למטה. שביל ההליכה מישורי לחלוטין וממש סמוך לחנייה בצד שמאל של כיוון ההתקדמות שלנו.-שווה עצירה.

 

מפל Tvindefossen אשר גולש כלפי מטה על מדרגות סלע ו

את ההפסקה של היום נעשה עוד 17.5 ק"מ אחרי המפל בנקודת המנוחה היפה לצידו של אגם Oppheimsvatnet היפה ממש בקטע האחרון של הכביש העובר בצמוד לאגם. יופי של מקום להפסקה.

 

אגם Oppheimsvatnet היפה

מכאן אנו ממשיכים עוד 4.4 ק"מ ויורדים מהכביש אל כיוון Stalheim שזה שם הישוב שבמקום וכן אל עבר Stalheimskleivaשזה הכינוי לכביש היורד מהמלון הנושא את השם Stalheim-Hotel  ואשר נמצא 1.3 ק"מ בהמשך הדרך. ליד המלון החנייה היא בד"כ לאוטובוסים ואורחי המלון ,אבל אם תמשיכו עם הדרך עוד כמה עשרות מטר ניתן לחנות בשקט ולא להאמין גם ללא תשלום.(בינתיים). כמובן שצריך לרדת מהרכב ולהיכנס למלון. אין בעיה לעשות זאת. המלון מתפרנס היטב מחנות המזכרות שנמצאת באולם הכניסה. יעד פנינו היא המרפסת שבחצר האחורית של המלון ואשר ממנה נשקף נוף מרהיב של העמק שנמצא ממש מתחת למלון ואשר נמשך עד ל- Gudvangenועד ל- Nærøyfjord.  הפיורד הנחשב לפיורד הפראי והצר ביותר של נורווגיה. העומס האנושי על המרפסת הזאת הוא לא קטן ובהחלט לפעמים צריך קצת סבלנות גם בשביל לקחת תמונה של הנוף וגם בשביל לקחת תמונה משפחתית כשהנוף  שבמקום הוא הרקע.

מהמלון נוכל לראות איך המכוניות מתפתלות במהלך הירידה שלהן למטה על הכביש הפתלתל והצר. כ"כ צר עד כדי שהתנועה עליו היא אך ורק בירידה. במהלך הירידה  נעבור ליד 2 מפלים מרשימים מאוד.

 Stalheimsfossen    מימין לדרך היורדת וגובהו 126 מטר של נפילה חופשית. ואילו  Sivlefossen  מצד שמאל עם גובה של 240 מטר ומתוכם 165 מטר של נפילה חופשית. גם הכביש היורד נחשב בעצמו לאטרקציה. הכביש עם האורך של 1.5 ק"מ בסך הכול ועם 13 עיקולים של 180 מעלות ועם שיפוע של 20% בנקודה הכי משופעת של הכביש. מה שעושה את הכביש לאחד מהכבישים הכי תלולים בחלק הצפוני של אירופה. את הכביש בנו בין השנים 1842-1846 ע"י פועלים מקומיים וזאת על מנת לאפשר את מעבר הדואר בין אוסלו לבין ברגן. מה שבטוח שבסוסים שסחבו את העגלות לא ממש התחשבו בהם.

 

איך שסיימנו את הירידה ולפני שהתחברנו לכביש E-16   נחנה בחנייה הנמצאת ממש אחרי העיקול האחרון של הכביש וניכנס למסלול קל של ק"מ הלוך וחזור אל למרגלות מפל Stalheimsfossen. הדרך עוברת בסמוך לשצף המים שזורמים בערוץ ובינות לעצים הפזורים לאורך המסלול. עוד נקודת חמד במסלול של היום.

 

מפל Stalheimsfossen

מכאן ממשיכים עד ל- Gudvangen ול- Nærøyfjord מהלך של  9.5 ק"מ. ב- Gudvangen ניכנס לסיבוב קצר של 12 ק"מ הלוך וחזור בכביש FV-241 העובר כברת דרך לאורך ה- Nærøyfjord  ולחזות בנוף המפלים שמצידי הפיורד. בדרך חזרה נהיה עם הפנים אל מפל Kjelfossen הנופל גובה של  755 מטר. נקודה טובה לראות אותו היא ממש בירידה מכביש E-16 אל אזור הנמל של Gudvangen בצד הימני של הדרך.

נמשיך ל-Flam עוד 19.5 ק"מ שחלקם הגדול הוא במנהרה ארוכה למדי עם אורך של  למעלה מ-11 ק"מ.  יש אפשרות לעשות את השיט בפיורד הצר מ- Gudvangen לחזור באוטובוס ולהמשיך בדרך. רק שהמקום די אנמי לעומת Flam  היותר תוססת ואם אפשרויות נוספות לבילוי אפילו אם צריך להעביר את הזמן עד לשיט שווה לעשות אותו מ- Flam.

יחסית נגיע מוקדם ל—Flam מה שיאפשר לנו לנסות ולדוג בפיורד. בהחלט מומלץ לקחת חכה קטנה עימכם כזאת הנכנסת בקלות למזוודה . אחת כזאת עם רולר. וכמה קרסים וציוד אלמנטארי.

מנסים לדוג בפיורד

 

לשפת הפיורד ב—Flam יש אזור עם שולחנות פיקניק ממש על קו המים כך שניתן גם לדוג וגם לעשות פיקניק, ומי יודע אולי את הדגים שאולי תיתפסו תעשו על האש. בסופרים הגדולים יש מנגלים חד פעמיים.(יש גם דגים)

נוף הפיורד בשקיעה

 

מי שרוצה בצד השמאלי של אזור הפיקניק(כאשר הפנים אל הפיורד) ניתן למצוא שלשולים בשביל הפיתיון מתחת לסלעים. אין ספק שאם אתם עם ילדים גם אם לא תיתפסו כלום הם ייהנו מאוד.(אני לא תפסתי כלום).

המקום ממש נפלא עם דשא ירוק, מים חלקים,  חלקים, יש נחל קטן וגם נהר גדול כל אחד מצד אחר של הפארק והנוף-אך איזה נוף.

אתר לבתי המלון באזור - Flam

 

סיכום מסלול 5 והמלצות:

  1. סה"כ אורך הדרך עם כל הכניסות המתוארות בה 170 ק"מ הכוללים את כל הכניסות הצדדיות המתוארות בפרק ואשר מסתיימות ב-Flam  .
  2. זהו בהחלט מסלול שניתן לעשות אותו ביום אחד בנחת ועוד יש זמן לדוג ב Flam.
  3. שיא היום הוא התצפית ב- Stalheim-Hotel  והדרך היורדת מהמלון Stalheimskleiva.
  4. כדאי לדעת שבעונה הרכבת מ- Flam פועלת עד 19:45 הלוך וחזור מ- Myrdal ב-20:55. ויש עוד אור בשעות האלו. (לוודא זמנים של הרכבת) כך שיש אפשרות לניצול טוב של היום.
  5. לוח זמני הרכבת. ועוד אטרקציות ודברים שאפשר לעשות ב-Flam 
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר