דוידי קליר- מסלולי טיול - נורווגיה מסלול 8
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

נורווגיה מסלול 8

 

Geiranger

2013-כל הזכויות שמורות לדוידי קליר ©

אז הנה אנחנו באחד מהמקומות המפורסמים ביותר בנורווגיה ובעולם כולו. העיירה  Geiranger אשר שוכנת לחופו של פיורד Geirangerfjorden ואשר שמה נגזר משמו של הפיורד. העיירה  Geirangerהיא מקום שאליו מגיעים אלפי תיירים מדי יום ביומו. באוטובוסים ובאוניות. יש ימים שתראו במפרץ גם 4 אוניות שכל אחת מהן נושאת אלפי מטיילים והסירות שלהן עושות הסעות של הנוסעים הלוך וחזור כמו כוורת של דבורים. בימים כאלו העיר מפוצצת במבקרים. בחנייה ליד הנמל יהיו עשרות אוטובוסים . על מקום לינה כדאי להתארגן מראש אלא אם אתם מתכננים לישון בקמפינג וגם במקרה הזה כדאי לשריין מקום מראש. ציינתי קודם שלא מצאתי מקום לינה בקמפינג היות והוא היה מלא. אבל זה קרה היות והגעתי יחסית בשעה מאוחרת (אחר הצהריים). כדאי לדעת שקמפינגים נמצאים משני הצדדים של הפיורד. כמו כן בתי מלון לא מעטים ובקתות בעירה ובסביבה.

פיורד Geirangerfjorden-קמפינג על שפת מי הפיורד

 

אתרים לדוגמא: http://www.booking.com/searchresults.html?city=900041018&ssne=Geiranger&ssne_untouched=Geiranger 

אין שום המלצה רק כיוון. המחירים לא זולים.

 

פיורד Geirangerfjorden

Geirangerfjorden נכנס בשנת 2005 לרשימה של אונסקו כאתר מורשת עולמית וזאת בזכות הנופים המיוחדים והדרמטיים שהוא מספק. מורדות תלולים כמעט אנכיים היורדים באחת מגבהים של 1600 מטר ויותר אל הפיורד אשר מתפתל בינות להרים עם צבעים מדהימים של כחול וירוק, כמובן אם השמש נמצאת ברקיע ולא העננים. אם תסתכלו במפה תראו שפיורד Geirangerfjorden הוא שלוחה של פיורד Sunnylvsfjorden  שגם הוא שלוחה של פיורד גדול יותר הנושא את השם: Storfjorden . לא נלאה אתכם יותר היות וזה לא בדיוק מה שזוכרים מהמקום. פסגות ההרים עם כתמים לבנים של קרח ושלג, מים נשפכים בסדרה של מפלים אל הפיורד. המפל המפורסם שביניהם הוא כמובן מפל 7 האחיות, ובמורדות ההרים התלולים נמצאות חוות הנראות ממש תלויות באוויר. לחלק מהן דרך הגישה היחידה היא דרך הים ואח"כ גם בטיפוס מתיש. אין ספק שזהו שיא הטיול. עוצמתו של הנוף בהחלט משאירה לא מעט אנשים פעורי פה. לרופאי השיניים היה קל לעבוד במקום הזה. אבל כדי להיות במצב הזה של התפעלות חייבים לעשות את כל המאמצים ולהגיע למקום כאשר מזג האוויר מאיר את פניו אחרת זה ממש לא זה. היה והייתם במקום ומזג האוויר היה גשום אל תהססו לחזור למקום שנית במזג אוויר יפה, לדעתי, שווה את המאמץ גם אם זה מוריד מקום אחר מרשימת האתרים שתכננתם להיות בהם. בארבע מילים: הפיורד היפה ביותר בנורווגיה.

אז מה יש לנו לעשות במקום הזה אחרי ששפכנו עליו קיתונות של שבחים.

את הבוקר נקדיש לתצפית Dalsnibba אשר הכניסה אל כביש הגישה אליה נמצאת 16 ק"מ ממרכזGeiranger. אנחנו מתחילים לטפס עם הכביש המתפתל בינות לבתי העיירה. ברור שאתמול שהגעתם למקום השמעתם קולות התפעלות מהנופים שהתגלו לעינכם במהלך הירידה לכפר. אז גם עכשיו תשמיעו את אותם הקולות. שעות הבוקר הן גם שעות שאוניות קרוז רבות מגיעות למקום בשביל שלמטיילים שלהן יהיה יום שלם לבקר במקום. אז בהחלט יתכן שתהיו עדים למחזה של אניית נוסעים גדולה נכנסת לעגינה . זה בהחלט מחזה מושך את העין. כל סיבוב של עלייה במעלה הכביש יביא אתכם לזווית צפייה יותר מרהיבה של לשון הפיורד, האוניות שבו, והמורדות של ההרים. הנסיעה לתצפית גם תגרום לכך שאת השיט בפיורד נעשה בשעות הצהריים המוקדמות מה שאומר שתהיה שמש ויהיה קצת יותר חם ויותר נעים. אם הזכרנו את נושא השייט, כדאי לשריין מקום לשייט כבר ביום הקודם. אם זה שייט על אנייה שמשייטת בפיורד או על ספארי פיורד כדוגמת מה שתואר בשיט שעשינו בפלאם או שייט עצמאי. ההמלצה שלי : לכו על שייט עצמאי. ניתן להזמין סירה בקמפינגים הנמצאים לפני מעלה הנשרים אחרי העיירה בהמשך של כביש 63. כדאי להזמין אותה ביום האתמול. לשעה אחת בצהריים היות וזאת בערך תהיה שעת החזרה מהתצפית. בכל אופן תתכננו כך שתבצעו את השיט בשעה אחת. הסירות עם מנוע בגדלים של 10 15 20 כ"ס המחיר שלהן בהתאם לגודל המנוע, למרבית הפלא מחיר סביר למדי. אם אתם עד 4 נפשות גם סירה עם מנוע של 10 כ"ס תספיק. כדאי לקחת אותה לשלוש שעות של הנאה משפחתית נפלאה. (נתאר בהמשך)

 

בדרך אל תצפית Dalsnibba

כאמור אנחנו בדרכנו אל תצפית Dalsnibba עלינו לטפס 1500 מטר ב16 ק"מ ועוד 5 ק"מ של כביש הכניסה אל התצפית שהוא כביש אגרה של 100 Nok לרכב.  גובה כזה לאורך דרך יחסית קצרה משמעותו טיפוס רציני. יהיו לנו לאורך הדרך 27 סרפנטינות  ועוד כמה סיבובים מרשימים למדי. כאשר אתם מטפסים, בעיקר בסיבובים הראשונים, בתוך הכפר, שימו לב היטב שלא מגיע כלי רכב מולכם. העין בד"כ נעוצה בסיבוב החד שלפניכם ולא רואה שבמפלס הגבוה יורד כלי רכב . אם זה אוטובוס משמעות הדבר שאת הסיבוב הוא עושה בנתיב שלכם. זה ממש, אבל ממש לא נעים לפגוש אוטובוס באמצע הסיבוב. צריך לחזור אחורה בהילוך אחורי וכו, וכו. בירידה יותר קל היות וזווית הראייה היא גדולה יותר וקל לראות את מי שמטפס מולכם.

אחרי ששילמנו בכניסה לדרך האגרה הנושאת את השם: Nibbevegen אנחנו ממשיכים בטיפוס הפעם על דרך עפר אשר מטפסת בתלילות בעיקר בקטע הראשון. תלילות המלווה בכמה סרפנטינות חביבות. במהלך טיפוס זה אנו עולים מעל אגם Djupvatnet עם צבעי כחול באמצעיתו וירוק בשוליים המערביים שלו. קרחונים נמצאים על הפסגות שמסביב. את האגם ניראה עד שנגמור עם הסרפנטינות. מסביב אין עץ אחד לפליטה. הכול צמחייה ארקטית נמוכה. ככל שנמשיך לטפס נבחין יותר וביותר פסגות ההרים הלבנות שמסביב לתצפית ובשלב מסוים נתחיל לראות את התצפית עצמה מהדרך המטפסת אליה. בחלק העליון של הדרך אגמים קטנים חלקם עם קרח (תלוי בתאריך הגעתכם) ילוו את צידי הדרך עם צבעים יפים. בתצפית תקבל את פניכם רחבת חנייה ענקית שסביר למדי שאולי לא תהיה מלאה אבל היות ותרצו לחנות בסמוך למעקה משם רואים את הנוף. תצטרכו לחפש חנייה אשר תספק את רצונכם. תחילת דרך האגרה נמצאת בגובה של 1039 מטר מעל פני הים וסופה ב-1500 מטר מעל פני הים.

 

בדרכנו אל תצפית Dalsnibba

הנוף –אין מילים- רואים את הפיורד  והעיירה Geiranger הנמצאים במרחק מוערך של כ-10 ק"מ קו אווירי. את הכביש המתפתל של מעלה הנשרים ותצפית הנשרים מהצד השני של הפיורד. אולי לא בדיוק הצד השני של הפיורד אבל מהצד השני של מקום עומדנו בקו ישר עם העמק שמתחתינו. תוכלו לראות את הפיתולים המרשימים של הכביש שטיפסתם עליו. בתצפית קר. המקום גבוה ופתוח, רוח קרה נושבת כדאי להיערך לנושא הקור כמו שצריך, אחרת תחזרו לרכב ומהר. במקום יש שירותים מסודרים בתשלום בתוך הקפיטריה וחנות המזכרות שבמקום. מהאתר של המקום מספרים שלעיתים קרובות איילים נצפים לצידי הכביש. אני לא זכיתי לראות איילים במקום.

מצ"ב לינק לתצפית Dalsnibba   

המלצה-קחו קפה ושבו על אחת האבנים הצופות אל עבר הפיורד.

ולפי הברושור של המקום , הנסיעה בדרך היא על אחריותכם בלבד.

 

תצפית Dalsnibba

שבענו מהתצפית, נתחיל לחזור אל הפיורד. תחילה נרד בדרך האגרה שהיא דרך עפר. ולאחר מכן נמשיך בכביש 63. מרגע שחברנו לכביש 63 וכעבור 10.6 ק"מ נגיע אל שלט מקום הנקרא Knuten. זהו חלק מהכביש הישן שנבנה עוד בשנת 1889. בזמנו קיבלו בוני הכביש מדלית זהב בתערוכה שהתקיימה בפריז בנושאי פרויקטים הנדסיים לאותה התקופה. הקטע כולל גשר אבנים מאותה התקופה. לא צריך לרדת מהרכב-רק בשביל לקרוא את השלט שנמצא במקום ומספר את הסיפור.

 

שלט מקום הנקרא Knuten

עוד 1.6 ק"מ מKnuten  נגיע אל תצפית Flydalsjuvet בצידה השמאלי של הדרך. התצפית נמצאת ממש מעל לעיירה Geiranger וממנה נשקף נופו המדהים של האזור. התצפית עצמה מחולקת לשני קטעים הנמצאים במפלסים שונים ושביל מקשר ביו שני הקטעים. אחד מהמקומות האהובים על צלמים. פה כל תמונה היא הצלחה.

תצפית Flydalsjuvet על פיורד גריניגר המרהיב

 

750 מטר אחרי התצפית יש לדרך פיצול ימינה עם שילוט ל-Vesterås 1ק"מ ול- Hole200 מטר. רק תזכרו את הנקודה הזאת עוד תחזרו אליה אחרי השיט.

מכאן נרד אל העיירה בדרכנו אל השייט שהזמנו.

כפי שכבר צוין יש כמה סוגים של שייט.

השייט הפופולארי ביותר הוא השייט בין Geiranger ל-    Hellesylt  ואורכו 20 ק"מ לכיוון . האחרונה היא עיירה נחמדה עם מפל מרשים הנמצא בין שני גשרים שנבנו בתחילת המאה שעברה.

מצ"ב לינק לעניין השייט 

Geirangerfjord הוא מקום נפלא לשייט עצמאי בו אתם משיטים את הסירה. הפיורד שקט , המים חלקים בד"כ וזה ממש פשוט להשיט את הסירה, כמובן אם לא קמים בסירה ממקום למקום . צריך כמובן להתרחק מהאניות המשייטות בפיורד ולשים לב לגלים שהם יוצרות אשר יביאו את הסירה למצב התנדנדות קצת לא נעים. כדאי לייצב את הסירה בניצב לגלים במהירות אפסית ולחכות עד שיחלפו ואז ממשיכים בכיף.

הגענו לשייט.

כל אחד מקבל חליפת הצלה וחובה להלביש אותה כל מהלך השיט. נכנסים לסירה ומקבלים הסבר קצר על הפעלת הסירה והנהיגה בה. קצת חסר לטעמי הסבר בעניין האוניות שחולפות בפיורד ואיך להתנהג עם הגלים שהם יוצרות. אבל בסך הכול זה לא גלים של מטר אלא של 30 40 ס"מ והם חולפים מהר.(ייתכן שהסבר כזה אכן ניתן, כאשר אני עשיתי את השייט זה לא קרה)

יש כאלו שלוקחים איתם חכות וציוד דייג לצורך דייג במהלך השייט היות וניתן לעצור היכן שחפצים, להטיל את החכה ולחכות. אני אגב מחכה עד היום. כולם רוצים לנהוג כמובן גם הילדים אז צריך להשגיח עליהם שלא "ירביצו" איזו פניית פרסה על המקום. החיוכים לא ימחקו מהפרצוף שלכם לכל משך השייט הזה. ולקחת איתכם מים ,נשנושים ,וכדאי גם כובעים. לעניין הקור –זה תלוי בטמ"פ של היום שאתם עושים את השייט ולקחת/לא לקחת בגדים בהתאם.

השייט העצמאי מתבצע עד לקצה השלוחה של Geirangerfjord היות ובשלוחה הבאה הגלים יותר גבוהים והים פחות שקט. מקבלים הסבר איפה לא להתקרב למצוקים שמהם עשויות לצנוח אבנים למים ועליכם אם אתם מתחת.

הכיף שאפשר להתקרב למפלים .לעצור היכן שרוצים,לדוג, וזה רק אתם נטו. לנהוג בסירה שזאת חוויה בעיקר לילדים ולילדים שבינינו.

בשורה התחתונה עם אתם עם ילדים וכמובן לא פעוטות-אזי זו חוויה משפחתית כיפית.

מנקודת המעגן איך שנתחיל את השייט שלנו ניפנה אל עבר שערי הפיורד שלא נראים בשלב הזה של השייט.

 

שייט על הפיורד

מסביב לפיורד יש מספר מפלים המהווים את אחת מהאטרקציות העיקריות של השייט.

המפל הראשון מצד ימין קשה לראות את הכניסה שלו למים אלא את הנפילה שלו מרחוק במרומי המצוק הוא מפל Gjerdefossen. כעבור עוד כמה דקות של שיט נחלוף שוב מצד ימין ליד מפל עם שפיעת מים משמעותית. זהו מפל  Bringefossen אשר יורד לפיורד במספר מדרגות יפות. בפיורד יש גם הרבה שייטים בקיאקים אשר מוסיפים לצבעוניות של המראות שאנו רואים וניתן לראות אותם הרבה פעמים ממש ליד נקודות הכניסה של המפלים לפיורד.

 מפל Bringefossen הוא ההכנה למפל 7 האחיות . או בשם המקור De Sju Søstre.  זהו המפל המפורסם ביותר בפיורד והשם ניתן לו עקב שבע המפלים הצמודים זה לזה והנופלים כמעט באחת אל המים מגובה של כ-250 מטר. המפל אשר נמצא בצדו הצפוני של הפיורד נופל ב-7 שלוחות ובהחלט ניתן לראות את 7 ה"אחיות" של המפל. הימנית היא עם שפיעת המים הקטנה ביותר וסביר להניח שככל ששפיעת המים יורדת עם התקדמות העונה ה"אחות" נעלמת. אבל בתמונה המצ"ב בהחלט ניתן לספור 7 מפלים.

מפל 7 האחיות-7 מפלי מים צמודים

 

אם עוברים קרוב למצוק צריך ממש להרים את הראש עקב הקרבה של המפל אל הגדה של הפיורד המראה של נקודת הנפילה של המים מקצה המצוק היא מרשימה למדי. מראה זה לא תיראו אם תשייטו עם האניות הגדולות יותר שחייבות לנוע בנתיב יותר מרכזי בפיורד. לא להתקרב יתר על המידה מחשש של אבנים שעשויות לנפול מהמצוק.

ממול למפל 7 האחיות נמצא מפל מרשים למדי אשר לא נופל ביופיו ממפל 7 האחיות. המפל נשפך מגובה רב בסדרה של מדרגות ובשפיעת מים מרשימה. זהו מפל Friaren אשר מזכיר צורה של בקבוק בחלקו התחתון. בנקודה זו יש מצב לצפייה בפוקנות שהם סוג של לוויתנים קטנים אשר חוצים את הפיורד ומפעם לפעם עולים לנשום. זהו לוויתן אשר מאוד מזכיר את הדולפין . מגיעים לאורך של 2-2.5 מטר.

 

מפל Friaren אשר מזכיר צורה של בקבוק בחלקו התחתון

האגדה המקומית יודעת לספר שכל שבעת האחיות היפות לא נישאו מעולם. ומפל Friaren מנסה כל הזמן לשכנע כל פעם אחות אחרת להינשא לו. אולם האחיות איתנות בדעתן לא להינשא לאיש לעולם. בצר לו פנה להטביע את יגונו בשתייה ומכאן צורת הבקבוק שלו.

תמונה שתיחרט בזיכרונכם הוא מראה אונייה גדולה המופיעה מאחורי העיקול של הפיורד כאשר מפל 7 האחיות מהווה את הרקע או מפל Friaren. ומי יודע אולי תהיה זאת Hurtigruten המפורסמת אשר מבצעת שייט לאורך חופי נורווגיה.

 

בהמשך הפיורד מצדו הצפוני ישנו מפל ההינומה Brudesløret או בתרגומו לאנגלית the Bride’s Veil. המפל שהוא אוסף גדול של טיפות מים המטפטפות ממש אל המים. מראה יפהפה המזכיר כנראה לרבים את ההינומה שהכלה לובשת ביום חתונתה.

המראה מביא חשק להתקרב ממש אל מתחת למים אבל אבנים עשויות לנפול מהמצוק אזי לא להתקרב יתר על המידה.

המפל האחרון שנראה בשלוחה של הפיורד הוא מפל Ljosurfossen בצדו הדרומי של הפיורד.

מכאן כדאי לחזור לכיוון המעגן שממנו יצאנו. אם יש לנו זמן אפשר כמובן לנסות ולדוג. לאורך כל השייט שלנו ניראה סירות שעומדות במקום עם חכות לכל כיוון.

נחזור למעגן בשעה 15:00 ועדיין יש לנו מה לעשות בשעות הקרובות.

זוכרים שכשירדנו מתצפית דלסניבה עברנו   ליד השילוט אל חוות Vesterås. אחרי השיט אנחנו עולים אל הנקודה הזאת הנמצאת במרחק של כ-5 ק"מ מהקמפינג על לשילוט, פונים שמאלה וממשיכים ועוד ק"מ עד שנגיע לרחבת חנייה לפני החווה.

מהחווה יוצאים מספר מסלולים באזור ואנחנו נתמקד בשניים מהם.

המסלול הראשון הוא אל מפל Storseterfossen. המסלול נחשב למסלול בדרגת קושי קלה באורך של 2 ק"מ. וצריך לעלות גובה של 250 מטר במהלך המסלול.

מן החנייה נפנה ימינה ונעלה לפי השילוט הברור למפל. אל המפל לוקח להגיע בסדר גודל של שעה הליכה. המיוחד במפל שניתן להגיע אל מאחורי המפל ולחזות ביופי מצדו הפנימי של המפל. מזכיר במקצת את מפל Steindalsfossen שגם בו הגענו אל צידו השני של המפל. סה"כ אורך הזמן למפל ובחזרה כ-2.5 שעות.

המסלול השני הוא אל נקודת תצפית מרהיבה מעל לפיורד.

נעבור את החווה ונצא מצדה השני. כיוון ההליכה הוא אל נקודת התצפית Løsta. ההליכה מתבצעת לאורכו של הפיורד בגובה של כמה מאות מטר.במהלך הטיול אנו עולים רגלית גובה של 200 מטר. נקודת התצפית עצמה נמצאת בגובה של 500 מטר מעל לפיורד. השביל העובר לעיתים סמוך לקצה המצוק מאפשר לנו נקודות תצפית עם נוף שנשימתכם תיעתק. ואם עוגנת ספינה מול העיר התמונות שלכם יצאו מדהימות.

 

הנופים מנקודת התצפית Løsta

צריך לשים לב-המסלול אל  Løsta  בחלק הראשון שלו הוא גם המסלול אל נקודת תצפיתVesterasfjellet אשר נמצאת קרוב יותר וצריך לשבור שמאלה עם השביל אחרי כק"מ. אפשר כמובן לעשות את 2 הנקודות אבל לא לוותר על תצפית Løsta.

ההליכה עד לנקודה לוקחת גם כשעה וסה"כ הזמן למסלול הוא כ-שעתיים וחצי כולל את זמן ההתפעלות. הדרך המקסימה הזאת מלאה בעדרי עיזים ולא להאמין גם אלפקות נמצאות במקום. כנראה יובאו לכאן.

 

זוג אלפקות

בגמר המסלול שבו על הספסל המשקיף לנוף בכניסה למסעדה או במסעדה עצמה במרפסת המשקיפה על הנוף המדהים ותיהנו מקפה/ארטיק או כל דבר אחר. עם הנוף שלמטה הכול הרבה יותר טעים.

אלו 2 המסלולים הפופולאריים באזור Geiranger. אם תצליחו לעשות את שניהם נפלא אבל סביר להניח שתצטרכו להקדיש לעניין את הבוקר של היום הבא. בכל אופן אם צריך לבחור את מה לעשות לכו על התצפית. מפל מהצד האחורי שלו כבר ראיתם(אם עשיתם את מפל Storseterfossen).

 

נקודת התצפית Løsta

לאלו אשר ברצונם להשקיע יותר באזור כולל הליכות יותר ממושכות ויותר מאתגרות , מצ"ב לינק למפת אפשרויות המסלולים באזור

בגמר המסלול/המסלולים נרד חזרה עם חיוך על הפנים אל מקום הלינה שלנו לקראת היום הבא.
אתר לבתי המלון באזור - Geiranger
סיכום מסלול 8 והמלצות:

  1. כל ההתנהלות של היום היא סביב העיירה Geiranger.

  2. לא לוותר על שייט בפיורד.

  3. לא לוותר על להיות במקום כאשר מזג האוויר יפה.

  4. לא לוותר תצפית Dalsnibba.

  5. חובה לעשות את תצפית Løsta. לעניות דעתי זהו שיאו של היום המיוחד הזה.

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר