דוידי קליר- מסלולי טיול - שדה התעופה הבינלאומי של אוסלו ועד Skien
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

מסלול יום מס 1: שדה התעופה הבינלאומי של אוסלו ועד Skien

כדי להגיע לברגן מאוסלו דרך היבשה יש לנו מספר אפשרויות. האפשרות הראשונה היא לנסוע פחות או יותר בקו ישר העובר דרך כביש נוף מספר 7. מסלול המופיע תחת "טיולים בנורווגיה" בו אנחנו מגיעים אל העיר ברגן עם שילוב של עמק המפלים השוכן דרומית לעיר ODDA.
כאן נספר על מסלול שמגיע לברגן במסלול דרומי יותר ואשר גם הוא מתחבר אל עמק המפלים ומשם נעשה את דרכנו לעבר ברגן.
את מסלול הטיול אנחנו מתחילים משדה התעופה Gardermoen–שדה התעופה הבינלאומי של אוסלו.
ממש בסמוך לשדה התעופה עומד לו אתר מעניין מאוד לביקור- Trandumskogen . לא נקודת נוף מדהימה אלא פיסת היסטוריה מצמררת שבהחלט שווה התייחסות וביקור.
המקום הזה הניצב לו בלב היער הסובב את שדה התעופה שימש את הגרמנים כמקום הוצאה להורג וכולל 18 קברים המוניים של 173 נורבגים 15 סובייטים  6 בריטים.
המקום התגלה אחרי כניעת הגרמנים בשנת 1945. המקום הפך לאתר לאומי נורווגי ועל המצבה שהוקמה במקום חקוק המשפט הבא בשלוש שפות:
IN THE COMBAT FOR FREEDOM
DURING THE 1940-1945 WAR
173 NORWEGIANS 15 SOVJET-
SUBJECTS AND 6 BRITONS WERE
HERE IN THE WOODS OF TRAN-
DUM EXECUTED BY THE ENEMY

הכיתוב ברוסית פונה מזרחה
הכיתוב באנגלית פונה מערבה
הכיתוב בנורווגית פונה דרומה
כדי להגיע למקום השוכן במרחק של 14.3 ק"מ מחניון לקיחת רכב שכור אתם צריכים מייד עם צאתכם את שדה התעופה לפנות ימינה לפי השילוט אל כיוון העיר Hønefoss ועל כביש E16  עליו ניסע 4.6 ק"מ עד לכיכר שם נפנה ימינה אל כביש 176 עליו נתקדם 2.4 ק"מ ושוב נפנה ימינה אל דרך 461. הקטע האחרון כבר עובר בתוך היערות המקיפים את שדה התעופה. כעבור 3.8 ק"מ ניראה את השלט החום האופייני לאטרקציות או מקומות עניין בנורווגיה והנושא את השם Trandumskogen.
מצ"ב לינק למפת גוגל כדי להקל עליכם למצוא את המקום עם היסטוריה כל כך חשובה מתקופה כל כך חשוכה.
מפת גוגל לאתר
אחרי הביקור הקצר במקום אנחנו מתחילים את ההתקדמות שלנו לכיוון אוסלו כאשר היעד שלנו היחידי בתחומי העיר אוסלו הוא גן הפסלים The Vigeland Park אשר נמצא 59.3 ק"מ מהחנייה לפני אתר ההנצחה.
נרד בכיוון כללי דרומה ולפי השילוט נעלה על כביש E6 עליו נדרים לכיוון אוסלו, כעבור כ-39 ק"מ נעבור לכביש 150, כעבור 9.6 ק"מ נרד לכיוון מרכז אוסלו על כביש 168.
הדרך הזאת מטרתה להביא אותנו אל מגרש חניה מצוין הנמצא בצד הצפון מזרחי של פארק הפסלים והכתובת שאנחנו צריכים להגיע אליה: Middelthuns gate 27, 0368 Oslo
מפת גוגל עד ל- Vigeland Park  59.4 ק"מ מאתר ההנצחה ועד לחנייה של הפארק
הכניסה אל הפארק מהחניה זו מאוד נוחה ואנחנו נוותר על כניסה מהשער הראשי ואולי אף נדלג בכך על פיסלו של Gustav Vigeland Statueמייסד הפארק,הנמצא ממש אחרי שער הכניסה הראשי השוכן על רחוב Kirkeveien.
יסלחו לי הנורווגים אם בכל ביקורי בנורווגיה תמיד פסחתי על עיר הבירה אוסלו. גם כי שדה התעופה של אוסלו מאוד מרוחק מהעיר ובעיקר כי נורווגיה היא מדינה שבאים לראות בה את הטבע במיטבו וכל יום ביקור שלא ננצל לראות את הטבע הוא הפסד. למרות כל האמור לעיל, אם יש מקום שאני מחשיב אותו כמיוחד ושווה ביקור בעיר אוסלו זהו פארק הפסלים שהקים הפסל Gustav Vigeland החל משנות ה-20 של המאה ה-20 על אדמת פארק שנשא ועדיין נושא את השם Frogner Park זאת במקביל לשם Vigeland Park.
השנים העיקריות של בניית פארק הפסלים היו בין 1939 ל- 1949 גוסטאבויגילנד נפטר בשנת 1943 כך שהוא בעצמו לא זכה לראות את יגיע כפיו מושלם.
על אדמות הפארק הקים Gustav Vigeland פארק עם 212 פסלים מרהיבים העשויים ברונזה- גרניט- ושערים היצוקים מברזל. זהו פארק הפסלים הגדול ביותר בנורווגיהובעולם כולו אשר נעשה על ידי אמן אחד. הפארק מהווה את נקודת האטרקציה בעלת מספר מבקרים של מעל למיליון מבקרים בשנה מה שמעמיד את הפארק כאטרקציה הראשונה בנורווגיה. ועם כמות כזו של מבקרים אין פלא שחזונו של Gustav Vigeland שריר וקיים:  Vigeland’s vision: True public space, for the people of Oslo and beyond.
אחרי שנחנה את הרכב וניכנס אל תוך הפארק רחב הידיים ניתקל עד מהרה בפסל שהוא מבודד ומרוחק מעיקר הפסלים. להערכתי רוב המבקרים שנכנסים מהשער הראשי לא מגיעים עד לכאן היות והמקום מרוחק מהשדרה המרכזית של הפארק בה מרוכזים עיקר הפסלים. זהו פסל של קבוצת אנשים מוגבה על מעין שער. ניתן לראות שהפסלים מכסים גילאים של שלושה דורות. כאילו משפחה מורחבת. מכל כיוון שתצלמו תוכלו להבחין במוטיב שהגדולים והחזקים מגוננים על הקטנים והחלשים. לא לחינם נושא הפסל את השם "השבט".

השבט-פארק ויגילנד

למעשה הפסל הזה הוצב כאן בשנת 1988, שנים רבות אחרי השלמת הפארק בשנת 1949 וכמו כל הפסלים האחרים בפארק כל הדמויות המפוסלות הן ללא בגדים.
למה כל הפסלים בפארק הם ללא בגדים ולמה פיסל אותם כך Gustav Vigeland??
התשובה לכך מאוד מעניינת. בגדים מקבעים תקופה, בגדים עשויים לשייך את המפוסלים לדת, מעמדומאין הגיעו. כאשר הדמויות נטולות בגדים הם יכולות לייצג כל אחד ואחד. הם נראים היום בדיוק כמו שהיו נראים לפני 70 שנים, ויראו אותו דבר גם בעוד 100 שנים.
כאשר אתה עירום אתה יכול להיות כל אחד,מכל מקום ומכל תקופה.
מכאן נתקדם לכיוון מרכז הפארק שנמצא כחצי ק"מ מהפסל וכאן כדאי לכם לדעת שיש פסלים שמומלץ לכם לגעת בהם ולחוש את עוצמת ודיוק הפיסול של האנטומיה האנושית. Gustav Vigeland השתדל מאוד לדייק בפרטי הגוף השונים.
אם נלך בקו ישר מהפסל נגיע אל שדרה שמכל מקום ולכל מקום שנסתכל מקיפים אותנו עשרות פסלים. מיקומנו יהיה מול קבוצת הפסלים הנקראת המזרקה. וכדאי למשוך שמאלה כדי להגיע לשער הכניסה.
השדרה שאורכה 850 מטר מחולקת ל-5 חלקים:
Main Entrance  שער הכניסה הראשית, אחריו(בתחומי הפארק) ניצב פיסלו של Gustav Vigeland ש..אגב הוא היחידי שלבוש כאן. בסמוך ואחרי הפסל אם תרצו לעשות הפסקה עומד לו- KafeVigeland AS. (אם אתם לחוצים בזמן אפשר להסתפק בלהגיע עד לקצה הגשר וללכת עד לצד השני)
The Bridge with the children´s playground אשר ניצב 200מטר מהשער, הגשר מהווה את החלק השני של שדרת הפסלים אשר משני צדדיו עומדים להם כמה עשרות פסלי ברונזה מרהיבים של גברים נשים ילדים וזקנים בכל מיני מצבים. הפסל המפורסם ביותר על הגשר הוא הפסל של התינוק הכועס. כשאתם עוברים את הגשר לכיוון השער לא לפספס את הירידה למפלס נמוך יותר מהגשר והנקרא "גן המשחקים של הילדים" בו מוצבים במעגל 8 פסלי ילדים על עמודי גרניט. המרכזי מייצג ילד שטרם נולד. הגשר מהווה את החלק הראשון של הפארק שנפתח לרווחת המבקרים עוד בשנת 1940.
כמה מהפסלים שנמצאים על הגשר ונושאים שמות כגון: הרקדנית, הזוג הרוקד, גבר מותקף על ידי תינוקות,החישוק ועוד.
The Fountainאחרי הגשר יש את קבוצת הפסלים המייצגת את המזרקה. כדאי לשים לב גם לרצפת הפסיפס המקיפה את המזרקה מכל צדדיה. השם של קבוצת הפסלים כאן הוא עץ החיים והפסלים מסביב מראים את השלבים השונים של גלגל החיים החל מהלידה ועד למוות המפריד בין המת לחי.

הרקדנית-פארק ויגילנדפארק ויגילנד
פארק ויגילנדפארק ויגילנדפארק ויגילנדפארק ויגילנדפארק ויגילנדפארק ויגילנד

The Monolith Plateauמוגבה משאר השדרה יש את קבוצת הפסלים העשויים גרניט כאשר עמוד המונוליט המרכזי הוא המרשים ביותר. ברחבה רואים קבוצות של פסלים העשויים גרניט לבן ואשר מייצגים אפיזודות שונות מהחיים. אם תרדו מהמדרגות של רחבת הפסלים ותתקדמו למרכז המסומן של חצי המעגל תגלו שאם תדברו אתם עשויים לשמוע את הקול שלכם בצורה ברורה מכל מקום בדומה לאפקט הקול שיש באמפיתיאטרון רומאי(קיסריה)
ניתן להבין שהחלק הזה של פארק הפסלים הוא המרכזי. מוגבה משאר חלקי הפארק כאשר המונוליט עצמו עשוי מגוש גרניט אחד בעל גובה של 46 מטר והמתאר 121 דמויות העסוקות בטיפוס אל הפיסגה. סביב המונוליט מוצבות קבוצות של דמויות, שכל אחת מהן מייצגת שלב שונה בחיים –החל מהזוג האוהב , ילדים , נערים, נערות, מבוגרים, זקנים זקנות ועד ערימת גופות מתות.   

פארק ויגילנדפארק ויגילנדפארק ויגילנדפארק ויגילנדפארק ויגילנדפארק ויגילנדפארק ויגילנד

כאן אני חייב לכתוב שלא יכולתי לנתק את מראה ערמות הגופות שבפסלים מהדמיון הרב לתמונות אחרות מתקופת מלחמת העולם השנייה של גופות המעורמות ונטולות בגדים, וכדאי לדעת שהפסלים הללו נעשו עוד לפני מלחמת העולם השנייה.
The Wheel of Lifeהניצב בהמשך השדרה מרוחק למדי וכשמו כן הוא.
הגן פתוח 24/7 ואתם יכולים להיכנס ולבקר בו בכל שעה שאתם עוברים במקום.
פחות או יותר סקרנו את הגן המאוד מיוחד הזה ואחרי ביקורינו כאן נמשיך אל מסלול הטיול לחלקה הדרומי של נורווגיה. 
נחזור אל כביש E18 עליו ניסע לכיוון העיר Drammen  הנמצאת כ- 40 ק"מ בהמשך הדרך. בפאתי העיר נעבור לכביש 283 Drammen NORTH  . היעד שלנו היא מנהרה מתפתלת שמטפסת בהר ממש כמו בורג והנושאת שם בהתאם - Drammen Spiral. לא ספרתי כמה סיבובים עושים מרגע שנכנסים למנהרה ועד שיוצאים ממנה. אבל יש כמה וזה בהחלט נחמד. בצד העליון יש מגרש חנייה ובית קפה המשקיף על נופי העיר וכן אזור למסלולי טיול רק שכאן אנחנו לא הולכים לעשות מסלולים. אפשר להסתפק בקפה ומאפה. אגב הפיצות כאן בהחלט טעימות.

מסלול הדרך בגוגל  41.8 ק"מ מפארק הפסלים באוסלו ועד לספירלה.
מקום נוסף נחמד בעיר הזאת הוא גשר Ypsilon Bridge המיתרים העובר מעל נהר ה-Drammenselvaהעובר במרכז העיר. בשביל להגיע לגשר נרד מההר אל עבר רחוב   ØvreStrandgateהעובר בסמוך לשפת הנהר הרחב למדי. גשר המיתרים Ypsilon Bridge הוא גשר להולכי רגל בלבד והמראות ממרכזו לשני הכיוונים יפים מאוד. רק צריך למצוא חנייה קרובה לגשר.
כדאי לדעת שקצת אחרי העיר יש מסלול הליכה רגלית נחשב בקניון Kjøsterudjuvet  וניתן לעשות מסלול הלוך וחזור העובר דרך הערוץ ומסתיים באגם Gamledammen היפה. אורך הקניון 1300 מטר עם קירות המתנשאים לגובה של 60 מטר ובמקום הצר ביותר רוחב הקניון לא עובר את 4 המטר.ההליכה בקניון עם זרימה של מים ויש גם טיפוס על סולמות שמונחים בתוך המפלים. כמובן שזה מתאים למי שהזמן שלו לא מתוקצב. מסלול שמסומן כמסלול אדום הדורש יכולות.לינק שקצת יעזור לכם לבדוק המסלול.        בכל מקרה מי שכן עושה המסלול כדאי לגשת למרכז האינפורמציה לתייר ולקבל אינפורמציה עדכנית על המסלול.(למי שיש זמן לטיול שלו בנורווגיה)
מגשר המיתרים אנחנו יוצאים את העיר Drammen על כביש E134 ונמשיך אל העיר היפה Kongsberg כאשר בדרך אליה נעבור בעיר Hokksund בה שוכן מוזיאון חמוד לעבודות בזכוכית- Nøstetangen Museum / NorskGlassmuseum. (למי שיש זמן)מפת גוגל בין Drammen אל Kongsberg
בעיר Kongsberg נהר ה-Numedalslågen חוצה אותה ויש מפל באמצע העיר ופארק נחמד להפסקה קלה-Fosseparken  או לחלופין יש את Max Kebab & Grill הנמצא ממש על הגשר אליו נשקף המפל היפה שעובר בעיר. אומנם מפל מלאכותי בחלק הזה של העיר אבל בהחלט נחמד.שם העיר Kongsberg שפירושו הר המלך מבוסס במקור על זה שבמקום התגלו עפרות כסף עוד במאה ה-17 והמלך הדני הנורווגי ששלט בנורווגיה הקים במקום את מכרות המלך- Kongsberg Silver Mines ומכאן תהליך הכל כך מוכר של התרחבותה של עיר תעשייה. מוזיאון Norwegian Mining Museum הוא מוזיאון מעניין שבא לשקף את המקום בשנות הפריחה שלו ותעשיית המכרות.

קונסברג

כאן יש לנו צומת החלטות. אם אנחנו קצרים בימי הטיול - אנחנו ממשיכים מכאן ישירות אל כיוון Rjukanמפת גוגל במרחק של 94 ק"מ. 
במסלול המתואר בהמשך אנחנו מאריכים את הדרך ומשקיעים עוד יום בשביל לעשות עוד כמה מקומות מעניינים באזור הזה של נורווגיה.נעבור על גשר Nybruaונעלה בהמשך הדרך על כביש 40 בדרכנו  אל העיירה Hvittingfoss 34 ק"מ דרומה.נמשיך על 40 עוד 22.6 ק"מ עד לצומת עם כביש 32 עליו ניסע 22.8 ק"מ עד לעיר Skienהנקודה הסופית של היום - בה נעביר את הלילה.
מפת גוגל לקטע האחרון 83.6 ק"מ

מפת גוגל לכל היום משדה התעופה ועד ל- Skien 242 ק"מ                                                                                       מפת גוגל לכל היום משדה התעופה ועד ל- Rjukan  253 ק"מ                                                                                                                       השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.

אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר
 
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר