דוידי קליר- מסלולי טיול - Dalen ועד Lindesnes Lighthouse
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

מסלול יום מס 4:Dalen ועד Lindesnes Lighthouse

את היום נקדיש בעיקר לנסיעה ארוכה מאוד לנקודה הדרומית ביותר בנורווגיה- Lindesnes Lighthouse הנמצא 264 ק"מ דרומית מהעיר Dalen.
המקום הראשון שנכנס לבקר בו הוא פארק המוסים או כפי שנקראים בשפתנו- אייל קורא. פארק Elgtun שוכן 136 ק"מ דרומה. אנחנו יוצאים מעיר Dalen על כביש 45. העליות והפיתולים עתירי נוף של החלק הצפוני של אגם Bandakאו תעלת טלמרק. אחרי 5 פיתולים של 180 מעלות ייעלם האגם ואנחנו ממשיכים בדרך יחסית מונוטונית. מונוטונית במושגים של נורווגיה כמובן- אגמים, נחלים, הרבה צמחייה ירוקה. אחרי שמסיימים את הטיפוס עם הפיתולים אנחנו לא מתבלבלים בהמשך ולא עולים על כביש 38 אלא ממשיכים כל הזמן על כביש 45 לאורך דרך של 53 ק"מ ואז לוקחים שמאלה על כביש 9 ליוד, 82.4 ק"מ עד שנגיע לכביש FV321   שם נפנה שמאלה ומייד שוב שמאלה. הפארק נמצא 850 מטר מהכביש הראשי.
פארק Elgtun יאפשר לכם להתוודע מקרוב אל אחת מחיות היער הגדולות ביותר וכאשר תעמדו ליד זכר בוגר תבינו מהר מאוד למה מכנים אותו המלך האמיתי של היער. מכיוון שכאן האיילים רגילים לאדם מיומם הראשון ניתן להתקרב אליהם והם בדרך כלל לא ינוסו על נפשם. בכל מקרה תמיד יהיה אדם אחראי מטעם הפארק שמשגיח ומוכן לכל מקרה שלא יהיה היות ואסור לנו לשכוח שמדובר בחיות בר עם אינסטינקטים והחלטות הברורות אך ורק להם. אל תתפלאו שכאן יהיה המקום היחידי לאורך כל הטיול שלכם שבאמת תיראו מוסים . למרות מאות השלטים בצידי הדרך המזהירים מפניהם, לכן אל תוותרו על ביקור בפארק שהעלות שלו יחסית גבוהה. יש שעות האכלה לעגלים הצעירים, שעות האכלה לבוגרים, ושעות לקבלת סקירה והסברים על החיה.
מהפארק נחזור לכביש 9 לעוד 22 ק"מ דרומה ואז נעבור מערבה על כביש 42 לעוד 36 ק"מ ואז נרד שוב דרומה על 43 לעוד 29 ק"מ עד להגיענו אל Kvåsfossen - SørnorskLaksesenter. מרכז מבקרים לדגי הסלמון עם סולם דגים שנבנה כדי להקל על דגי הסלמון את הטיפוס במקומות בהם אפשרויות הטיפוס במעלה הנהר נסגרו בפני הדגים ע"י בניית סכרים ומכשולים אחרים. היפה והמעניין במקום הוא שסולם הדגים נמצא ממש בתוך מעבה האדמה. לשם כך נרד כמה מטרים לא מבוטלים במדרגות לולייניות או במעלית לנכים. נגיע למנהרה/מערה החצובה בתוך ההר. מעבר לסולם דגים יש גם קירות זכוכית שאמורים לעזור לכם לראות את הדגים. רוב הסיכויים שלט תראו יותר מדי מה גם שבשביל לזכות לראות סלמון קופץ צריך לבוא ממש בעונה שהם עושים את דרכם במעלה הנהר. הסבירו לנו שזה קורה באוגוסט. טוב.... זה לא הסיבה שסביבה נקבעים תאריכים של טיול. עדיין מעניין לבקר בעומק האדמה.  קצת לפני המרכז מהכיוון ממנו באנו יש כניסה לצפייה במפל Kvåsfossen. לא מהגדולים שבמפלי נורווגיה אבל בשביל להכניס עניין במסלול של יום זה הוא יפה. נשקיף על המפל מהגשר. אחר זה נמצה את הגשר ונמשוך שמאלה כברת דרך קצרה למדי לנקודת תצפית על המפל הזורם אל מתחת לגשר. המראות מנקודה זו יפים וכדאי להגיע אל נקודת התצפית הזאת על Kvåsfossen.אפשר גם לטייל מעט בשבילים של הפארק כאן.

Kvåsfossen


אחרי הביקור במקום נמשיך על כביש 43 לעוד 18 ק"מ על כביש 43 עד שנגיע אל מרכז העיר Lyngdal ומשם נעלה על FV401 ומשם אחרי 16.5 ק"מ נעבור אל כביש FV 460  אשר יביא אותנו ישירות אל הנקודה הדרומית ביותר במדינה הענקית הזאת- נורווגיה- Lindesnes Lighthouse.
מסלול הדרך במפת גוגל מ- Dalen ועד Lindesnes Lighthouse דרך  Lyngdal   264 ק"מ
Lindesnes Lighthouse הינו מגדלור הניצב מול הים הצפוני בקצהו של חצי האי Lindesnes.
כדאי לדעת ש-נורדקאפNordkapp או יותר נכון הנקודה Knivskjellodden הינה הנקודה הצפונית ביותר ביבשת אירופה. ו....Lindesnes Lighthouse הינה הנקודה הדרומית ביותר בנורווגיה. כדאי להיות גם כאן וגם כאן. המרחק בין 2 נקודות הקצה הללו של נורווגיה הוא "רק" 2654 ק"מ.
לפני הכניסה לאתר המיגדלור שהפך למוזיאון בתשלום יש מגרש חנייה גדול עדות לכמות גדולה של מבקרים שמגיעים למקום. כשאתם באים לפתוח את דלתות המכונית שלכם כדאי מאוד להיות מוכנים לקבלת פנים של רוח בעוצמה חזקה במיוחד. בסמוך לחנייה מספר שולחנות שאפשר לעשות הפסקת אוכל ושתיית קפה רק שהרוח האימתנית תשבש לכם את התענוג אבל בזכותה תזכרו היטב את המקום. אולי כדאי לשמור את הקפה לקפיטריה שנמצאת בתוך המתחם. מהחנייה כביש קטן יוביל אתכם דרך שער כניסה בו תקבלו את האינפורמציה שהביקור במקום כרוך בתשלום. התשלום בתוך מבנה הקפיטריה. גם אם אתם רוצים לראות רק את המגדלור עדיין תחויבו בתשלום כניסה לאתר.
כדאי לדעת ש- עלות הכניסה למבוגרים כוללת קפה Fyr בבית הקפה ב Fjellhallen. בעונה המקום פתוח בין השעות 10:00-17:00
דרך גישה מתפתלת שאחריה סידרה של מדרגות שצריך לטפס עליהן יביאו אתכם למרומי הגבעה עליה ניצב המגדלור, לידו בית אות הערפל. בנוסף למגדל המגדלור יש במתחם גם את מגורי השומרים ומפעילי המגדלור, בונקרים תעלות ובסיסי תותחים מתקופת שלטון הגרמנים במקום במלחמת העולם השנייה, כמו כן יש במפלס הכניסה למקום, מרכז מבקרים,אולם קולנוע, קפיטריה, וכמובן חנות מזכרות.

Lindesnes Lighthouse

כאן נבנה בשנת 1655/6 המגדלור הראשון של נורווגיה במה שנחשב באותם הימים אחת מנקודות החוף החשובות ביותר לחופי הים הבלטי. המבנה שקיים כיום ואשר נבנה בשנת 1915 מתנשא לגובה של 16.1 מטרים, בראשו הצבוע בצבע אדום נמצא בית העדשות אשר נותנות לאניות במרחק של 32.8 ק"מ את האפשרות להבחין באור המגדלור. זאת באמצעות מערכת של עדשות מסתובבת. המבנה יושב על גבעה השולטת על סביבתה והמקום הוא חצי אי  כך שניתן לראות את האור מכמה צדדים.
מעניין לראות את התפתחות טכנולוגית המגדלורים החל מאש רגילה דרך מנורת פחם, ועד להפעלה באמצעות החשמל. במבנה הצמוד למגדל המגדלור יש את מכשיר סימון ערפל. מעין רמקול עוצמתי המייצר קול הנשמע למרחוק ואשר בא להזהיר את האוניות בימים של ערפל וסערשהחוף קרוב.
כשאתם עולים אל מגדל המגדלור עוצמת הרוח במקום מדהימה. במיוחד במעבר ביו בסיס המגדלור למבנה בניין אות הערפל. הרוח מנותבת למעבר צר והעוצמה היא אדירה. אפשר בקלות לפול מעוצמתה של הרוח. טיפוס למרומי המגדל יאפשרו לכם לתצפת על הסביבה ולבחון מקרוב את העדשות של המגדלור. המבנה הלבן עם הגומחות  שנמצא בסמוך הוא בעצם הבסיס הישן של המגדלור שעמד בעבר שם. מרחוק על הגבעה המתנשאת מעל למגרש החנייה תראו אנדרטה בצורה של ציפור משולבת עם סירה. זאת האנדרטה ל- Palatia Memorial Monolith או בשמה - "Pax Monument".
והסיפור הטרגי שנקשר למקום.
M/S Palatia  21/10/1942הייתה ספינה שהעבירה מטען של כ- 1000 שבויי מלחמה רובם מרוסיה בדרכם למחנות כפייה בנורווגיה. הספינה הותקפה בסמוך למגדלור על ידי חיל האוויר המלכותי הבריטי אשר הטיל פצצת טורפדו על הספינה. חצי שעה לאחר פגיעת הטורפדו שקעה הספינה במי הים הבלטי יחד עם 986 בני אדם מהם 915 שבויי מלחמה והשאר אנשי צוות וחיילים גרמנים. האסון נחשב לשני בחומרתו בחופי נורווגיה. שבועות רבים לאחר הטביעה היו נפלטות לחופים הסמוכים גופות הקורבנות שהועלמו על ידי השלטונות הגרמנים.
50 שנה לסיום המלחמה הוקמה במקום האנדרטה בצורת "ציפור רוסית" מהסגנון של עבודות ניסור בעץ שאסירים רוסים רבים היו נוהגים לעשות.

Lindesnes Lighthouse

במרכז המבקרים תוכלו להירגע אחרי הביקור, לשתות את הקפה שהיה כלול במחיר הכניסה או לקנות מזכרות.
אם יש לנו קצת זמן אפשר לנצל אותו לביקור קצר ב-Hausvikodden fort– אזור מבוצר מעניין ביותר  שהוקם גם הוא ע"י הגרמנים במהלך מלחמת העולם השנייה. – בסמוך לכפר Hausvik maritime ASמיקום במפת גוגל
בגמר הביקור ביעד שהחלטנו שהוא האחרון ליום זה נחזור לעיר Lyngdal כדי להעביר את הלילה או יותר נכון השעות שמייצגות אצלנו לילה.

השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר
 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר