דוידי קליר- מסלולי טיול - Pulpit Rock- Preikestolen
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

 Pulpit Rock - צוק המטיף  - Preikestolen

מסלול יום מס 8: Pulpit Rock - כס המטיף   - Preikestolen

אפשר גם-Preikestolen ועד Sauda

את הבוקר של יום מס 9 נתחיל במסלול נחמד מצידו הדרומי של Lysefjord. כאן זה קטע הדרך היחידי שניתן לטייל עליו כ-8 ק"מ לאורכו של הפיורד כמעט בגובה פני המים.  נוכל לצפות בספינות המשייטות בפיורד ואשר נכנסות אל Fantahålå- ערוץ קטן בצד השני של הפיורד.  הכביש FV496 כביש צר מאוד עם נתיב אחד ומחייב נהיגה זהירה. התגמול במראות בנקודות הצמודות לפיורד שווים את הסיבוב השווה הזה. כדאי לשים לב לשילוט שמזהיר רכבים גבוהים שיש הגבלת גובה. בקטע האחרון של הדרך יש סלע העולה מעל לכביש ומגביל את גובה הרכב שיכול לעבור שם. אם אתם עם קראוון אל תיכנסו לקטע הכביש האחרון. אחרי הטיול הנחמד מצידו הדרומי של הפיורד ניסע אל צידו הצפוני ואל תחילת המסלול של צוק המטיף.
כדי להגיע מ- FV496 אל החניונים של האתר, נחזור עד לגשר המרשים Lysefjord Bridge ונחצה את הפיורד אל צידו הצפוני. נפנה ימינה על כביש 13 וכעבור 9.1 ק"מ נפנה ימינה לפי השילוט אל צוק המטיף. אורך הכביש המטפס הוא 5.3 ק"מ עד לחניון העליון.

צוק המטיף-Preikestolen

צוק המטיף-Preikestolenמתנשא מעל הגדה הצפונית של Lysefjord בגובה של 604 מטר מעל פני הים. משטח הסלע 25X25 מטר רבועים לערך קיבל את שמו לפני שנים רבות  עת קברניט ספינת קיטור ששטה בפיורד הצביע על הצוק שמרחוק הזכיר לו צורה של במה של מטיף בכנסייה וציין ששם המקום הזה הוא: Preikestolen- משמעו צוק או כס המטיף. עם למעלה מ-250,000 מבקרים בשנה בתקופה יחסית קצרה, המקום הוא אחת מהאטרקציות הכי מבוקשות בנורווגיה.
צוק המטיף וההליכה אליו היא אחד מהאייקונים שמייצגים את נורווגיה יותר מכל מקום אחר ברחבי המדינה הגדולה הזאת. תחילת המסלול הרגלי אל כס המטיף מתחילה מאחד מהחניונים הגדולים שמקבלים את המבקרים. בהתחלה ממלאים את החניון העליון ואח"כ לאחר שהוא מלא מתחילים לכוון את המטיילים אל החניון התחתון אשר מאריך לכם את המסלול בק"מ לכיוון. לכן עדיף להגיע מוקדם יחסית ולהתחיל את המסלול מהחניון העליון. מה גם כל השירותים כולל אוכל מזכרות וכו' נמצא רק בחנייה העליונה. החניות הן בתשלום ובשנת 2019 עלות החנייה היא 250 נוק.
המסלול אורכו 3.7 ק"מ לכיוון עם הפרשי גבהים של כ- 350 מטר שזה די משמעותי ועם מסלול שנחשב למסלול מאתגר- אדום בנורווגיה.

צוק המטיף-Preikestolen

אחרי החנייה וההתארגנות נעלה על השביל שמתחיל כמה עשרות מטרים לפני שער הכניסה לחניון.מאוד קל להבחין איפה מתחיל השביל זאת לפי הנהירה של האנשים לכיוון שלו. קחו בחשבון שהמסלול מלא במטיילים. שביל הטיול הנוח מהר מאוד הופך למדרגות אבן לא נוחות עם עלייה די תלולה. מצד ימין לכוון ההתקדמות תוכלו להשקיף על אגם Revsvatnet שמבצבץ בינות לעצים. אחרי טיפוס שהוא אמנם לא ארוך אבל בהחלט אינטנסיבי. בשלב מסוים נשקיף על אגם Revsvatnet מלמעלה וימינה ומעט אחורה. תמונה יפה של האגם. חלק מקטעי הדרך עוברים על שבילי עץ במקומות בהם יש מים גבוהים וכדי שלא תלכו בבוץ ומים. בהמשך הדרך שוב מטפסת על מדרגות סלע ובולדרים אבל כולם מתגברים על זה וממשיכים כאילו מגנט גדול מושך אותם קדימה. בהמשך המסלול עובר על משטח סלע גדול בינות לכמה אגמים קטנים עם מים צלולים. מקום מדהים ושווה עצירה למנוחה ותמונות. אם אתם ביום חמים יחסית אל תתפלאו לראות כאן מטיילים אמיצים שנכנסים למים. אחרי האגמים מחכה לכם עוד עלייה משמעותית. כאשר אתם על גשרוני העץ עם המעקה(לא מעברים פשוטים) אם תרימו הראש ותביטו קדימה תוכלו לראות את הפיורד מציץ אליכם בצבעו הכחול. אחרי הגשרונים והשביל עם שרשראות הברזל יש עלייה אבל יחסית מתונה על סלעים שהקרחונים החליקו ועידנו אותם. הדרך עושה מעין סיבוב ימינה גדול תןך כדי התקרבות אל היעד- צוק המטיף-Preikestolen. ואז לפתע מתגלה לכם קטע יותר משמעותי ויפה של הפיורד. קטע ההליכה האחרון עובר ממש על שפת המצוק עם נופים מרהיבים של הפיורד בצד שמאל של ההתקדמות שלכם. אחרי כ-200 מטר ומעבר בין אינספור מטיילים שעושים דרכם חזרה תבחינו בבמת הסלע הגדולה שמייצגת את צוק המטיף. יש רבים שמשאירים צלם בנקודה הזאת והולכים להצטלם על משטח הסלע. נופים מרהיבים – מאות מטיילים- חוויה מדהימה- שווה כל מטר.

צוק המטיף-Preikestolen
צוק המטיף-Preikestolen
צוק המטיף-Preikestolen

יש כאלו שמטפסים יותר למעלה לעמדת צילום שממנה ניתן לצלם את הנופים יחד עם הצוק במבט מלמעלה. אכן התמונה והמראות משם נראים מצוין רק שאין כל כך שביל מוגדר שעולה למעלה ואתה רואה את המטיילים שכן עשו זאת מפוזרים על כל האזור. לכן אם אתם כן עושים זאת אזי בזהירות יתרה.
אחרי מנוחה וכדאי שתהיה ארוכה בשביל לספוג כמה שיותר מהיופי של המקום נתחיל לחזור את 3.7 ה-ק"מ שיש עלינו לעשות בחזרה. הפעם בעיקר בירידה.
כדאי לקחת בחשבון 5-6 שעות לביצוע המסלול בנחת.

צוק המטיף-Preikestolen

כדאי לדעת לפני שאנחנו ממשיכים במסלול הטיול שלנו צפונה- למי שמחפש אתגרים ומסלולים רגליים אתגריים הרי שב-  Lysefjord  יש לנו עוד מסלול מאוד אתגרי וזה הטיפוס של 4444 המדרגות –Flørlitrappene שיביאו אתכם אל מעל לפיורד. מסלול מדרגות העץ הארוך בעולם. לכאן אפשר להגיע ולצאת רק עם מעבורת.
צוק המטיף הוא האטרקציה הראשונה על דרך הנוף של כביש 13 בקטע הדרומי שלו- Scenic Route Ryfylke. כדאי לדעת שכביש 13 הוא כביש מאוד מיוחד לכל אורך 490 הק"מ שלו ומכיל לא פחות מאשר 3 דרכי נוף מרהיבות:

  1. Scenic Route Ryfylke

  2. HardangerScenic Route

  3. GaularfjelletScenic Route

 כאמור- צוק המטיף הוא האטרקציה הראשונה על דרך הנוף Ryfylke ומכיוון שזאת גם דרך הנוף הראשונה שלנו במסלול וזאת למרות שהיינו במקומות מדהימים- רק שהם לא נכללו במסגרת של דרך נוף.
בתור אחד שטייל ועשה את כל דרכי הנוף של נורווגיה דרך הנוף –Ryfylke היא אחת מהיפות שבהן ומעניין ואם הייתי בא לדרג אותן וזאת משימה קשה היא הייתה בהחלט אחת מהיפות ביותר.
היעד שלנו לסיום היום היא העיירה Sauda אשר נמצאת על כביש 520 המאוד מאוד מיוחד במרחק של "רק" 161 ק"מ. אחרי המסע אל הצוק 161 ק"מ בכבישי נורווגיה זו משימה שלוקחת את הזמן שלה ואנחנו לא רוצים להגיע מאוחר מדי לנקודת הלינה שלנו .
נרד את כביש הגישה לצוק המטיף ונפנה ימינה על כביש 13. כוונו את גוגל מפס אל היעד הנושא את השם: Jørpelandsholmen
זהו פארק חמוד להפליא הישוב על אי ממש צמוד אל העיר Jørpeland.  את האי מחבר אל היבשה גשר להולכי רגל בלבד ואל הגשר נגיע מאזור החנייה שנמצא בסמוך.  הטיול באי לא כרוך בעליות וירידות ושביל מעגלי נוח מקיף אותו ואתם גם לא חייבים לעשות את כולו. באי יש שלל פסלים המגולפים בעץ ויחד עם נופי המים עם הצבעים המיוחדים שלהם ביום יפה זה בהחלט שווה את המאמץ הקטן של בין 1 ק"מ ל- 3 ק"מ הליכה בהתאם למה שהחלטתם ללכת. בצד השני של האי תוכלו גם להשקיף מקרוב על אנדרטה חדשה יחסית - Sun Mirror on Klungholmen אשר נבנתה על אי אחר. הפסל העשוי מ-12 סלעי ענק המסודרים במעגל סביב  אובליסק מפלדה מתנשא לגובה של 8 מטר ואשר מעוטר בסמלים אשר רבים מהם נגזרים מספינת הוויקינגים Oseberg.
 
מקום נחמד נוסף ומעניין לביקור (אם יש לנו זמן) בעיר Jørpeland הוא המפל שנמצא בפאתי העיר:                                 The Waterfall in the Jørpelands-River – and the Nature Path  לא נתעכב עליו היות ונראה בהמשך המסלול עוד מפלים הרבה יותר מרשימים.
 
את Jørpeland אנחנו עוברים על כביש 13 זאת כדי להגיע לנקודה מעניינת על שפת הים. מה גם שהיא כבר לא מצריכה יותר מאשר הליכה של כמה עשרות מטרים בודדים. המקום- Solbakkhelleristninger . אז כשמו כן הוא. זהו סלע עם ציורי סלע פרהיסטוריים. בהחלט מקום צנוע אבל עם עניין. ניסע על כביש 13 ונפנה שמאלה לפי השילוט אל Solbakk. עכשיו סעו לאט עד שתגיעו לחנייה הקטנה והמסומנת היטב שממנה יש שביל לכיוון האוקיינוס והסלע המיוחד. מעבר לעניין גם נוף הים ממול יפה. במקום עומד גם שלט עם הסברים מה מסמלים הציורים המשוערכים לתקופת הברונזה והשערה ההשראה של הציורים הללו. לא לוותר בסופו של יום המקומות הקטנים הללו הם אלה שעושים את הטיול מעניין יותר.

Solbakkhelleristninger

 

נמשיך עם כביש 13 צפונה עד לעיירה Tau שם הכביש פונה ימינה בצומת ו-44 ק"מ אחרי הצומת הזאת נגיע אל מעגן מעבורות -  HjelmelandFerryport ופה נחצה את הפיורד אל Nesvik.
בכניסה אל תור המכוניות למעבורת- אם תביטו שמאלה או בכלל תיסעו לשם. עומד לו פסל בדמות כיסא ענק והמקומיים טוענים שהוא- World's largest traditional Jærstol . שתדעו.... בנורווגיה אחד הפסלים הסביבתיים האהובים ביותר זה כיסא ענק...למה??? כנראה בשביל לשבת ולראות את הנוף... אני מכיר כמה כאלה בנורווגיה... בגרייניגר מעל לעיירה משקיף לו כסא כזה גדול.. ליד העיירה Steinkjerיש גם פסל בצורת כסא ענק Oftenåsen– בקיצור זה לא הכיסא היחידי ברחבי נורווגיה. לא רחוק מהכסא יש גם חוף ים נחמד לאמיצים שבינינו.
נעבור את הפיורד עם המעבורת אל Nesvik ונמשיך על כביש 13 עוד 30.5 ק"מ עד לצומת עם כביש 517. תזכרו את הנקודה הזאת כי נחזור לכאן להמשך המסלול. מכאן אנחנו ממשיכים צפונה על כביש 13 עוד 10.7 ק"מ ונפנה לעיירה  Sand בשביל לצפות על מפל Sandsfossen. סעו על כביש הכניסה 1.3 ק"מ. מיד לכשתעברו את הנהר תפנו שמאלה אל רחוב Postvegen– יש גם שילוט אופייני לאטרקציות בנורווגיה בעוד 0.8 ק"מ.
מפל Sandsfossen  הוא לא מפל גבוה במיוחד, אבל שפיעת המים במקום היא זאת שעושה אותו מיוחד.מהחנייה יורד לכוון המפל שביל טיול עם נקודות תצפית וספסלי ישיבה לתצפית יפה אל המפל. עוד במקום יש את Høsebru גשר ברזל מעל לערוץ. היפה בגשר המיוחד הזה זאת הרצפה שממש מעל לערוץ הופכת להיות רשת עם הרגשה שאתה לא דורך על קרקע יציבה. יפה אך למי שיש פחד גבהים לא נראה לי שיהיה מוכן לשים את כף רגלו מעל למים הגועשים מתחתיו.
מכאן נחזור חזרה אל כביש 517.7.7 ק"מ מרגע שעליתם על כביש 13 בדרככם אל כביש 517 תגיעו אל מפרץ חנייה קטן עם שולחן קטן אבל עם תצפית יפה אל עבר Lovrafjorden. זאת תצפית- Lovra Viewing Point . סעו לאט כי אין שלט מיוחד שאומר לכם שכאן יש תצפית. בהמשך הדרך תגיעו אל כביש 517 איתו תגיעו אחרי 3.4 ק"מ עד לכבישIndre Ryfylkevegen ואיתו תגיעו אחרי 5.2 ק"מ  עד לכביש ללא שם עליו תסעו 8.5 ק"מ עד לכביש 520 שעובר בצד המערבי של Saudafjorden.  על כביש 520 נוסעים 26.6 ק"מ בלבד אבל עם נופים מרשימים מאוד של הפיורד שמתחת לכביש. בדרך הזאת נעבור על פני 2 תחנות התרעננות ומפל מרהיב אחד. תחנת ההתרעננות הראשונה - Ostasteidnrasteplass נמצאת על כביש Indre Ryfylkevegen ומשם נשקפים נופים מרהיבים של הפיורד.בשביל להגיע אל הנקודה השנייה Ropeidvikaאנחנו לא נעלה על כביש 520 כשנגיע לצומת אלא נמשיך עם הסיבוב לכיוון נמל המעבורת שנמצאת ב- Ropeid kai עוד 1 ק"מ בהמשך.

Svandalsfossen

ללא ספק האטרקציה המרשימה ביותר על הקטע הזה של כביש 520 הם מפלי Svandalsfossen שנופלים מצד שמאל לכביש ומדרגות ברזל עם מרפסות תצפית מטפסות לכמה מפלסים של המפל כולל ירידה למפלס גובה פני הפיורד שייתן לכם זווית צילום מדהימה על המפל.בצד העליון אחרי שתטפסו את מדרגות הפלדה אם תמשיכו לטייל ולטפס גם את מאות מדרגות האבן שלפניכם תוכלו להגיע לתצפית מהחלק היותר עליון של המפה. שימו לב לזמן העומד לרשותכם.
מכאן נעלה אל העיר Sauda שם נעביר את השעות המייצגות בעבורנו את הלילה.
 

מסלול יום 8 במפות גוגל קטע א  114 ק"מ
מסלול יום 8 במפות גוגל קטע ב  100 ק"מ

השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר