דוידי קליר- מסלולי טיול - Rjukan ועד Dalen
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

מסלול יום מס 3:Rjukan ועד Dalen

אם לא עשיתם את הטיפוס או את ה- Gaustabanen אל פסגת הר Gaustatoppen הרי שזה הזמן שלכם לעשות זאת. יש לפניכם עוד אפשרות אחת נוספת וזאת ואתם רואים שיותר מאוחר מזג האוויר יהיה יותר טוב אזי תבקרו קודם במקומות שיש לעשות ב-Rjukan ואז תחזרו אל ההר. ייתכן שזה יפגע בהמשך ההתקדמות של המסלול שלכם לכן אפשרות זאת טובה למי שעושה טיול קמפינג/קראוון והגמישות שלו יותר טובה.

Sandviken Camping

למי שלא נכנס למוזיאון הפתוח ב- HeddalBygdetun יש לו אפשרות לעשות את Tinn Museum. זהו המוזיאון הפתוח המקומי. כדאי לדעת שנורווגיה "מלאה" במוזיאונים פתוחים שכאלו. אז אנחנו יכולים לפתוח את הבוקר עם ביקור של כשעה במקום.
מוזיאון טין הוא מוזיאון פתוח אשר נפתח רשמית ב- 25 במאי 1933 ואשר שוכן על שדה דשא ירוק ורחב וניתן לראות בו תצוגה הנקשרת למסורת עתיקת ימים החל מהמאה ה-14 (שנת 1300) ועד לתקופה של המאה ועשרים עם דגש לתעשיית ייצור הברזל. המבנים העתיקים שבמקום בחלקם נבנו ממש כאן, בחלקם הועתקו לכאן ממקומות אחרים ברחבי חבל הארץ ובחלקם שוחזרו ונבנו במקום בשנים האחרונות.
המוזיאון שוכן ממש בצמוד לדרך הראשית החוצה את Rjukan ותמצאו אותו בקלות לפי השילוט.
בין שני המוזיאונים המוזיאון HeddalBygdetun עדיף.
מכאן נמשיך אל מרכזה של העיר Rjukan למעשה אל כיכר העיר ואל בניין העירייה Tinn municipality השוכן ממש בפינה של הכיכר המרכזית הנושקת אל הכביש הראשי החוצה את העיר.בין גב הבניין לכביש הראשי ניצב פסל צנוע של רוכב אופניים משנות הארבעים של המאה הקודמת. אז נכון שכל עם זוכר את הגיבורים שלו יותר טוב מכל אחד אחר, אבל אנחנו כאן ויפה, ומכבד לדעת שזהו פסלו של Gunnar Sønstebye שהוא הגיבור הלאומי הנורווגי ב-ה'הידיעה משנות מלחמת העולם השנייה או כפי שנקרא אז : "Agent No. 24"  סוכן מספר 24. האדם בעל מספר עיטורי הגבורה הרבים ביותר בנורווגיה. אם אני לא טועה 17 עיטורי גבורה רובם של נורווגיה והיתר ממדינות כמו בריטניה וארה"ב עבורן "עבד" בימי מלחמת העולם השנייה. נחשב לאדם קר מזג ובעל יכולות הסוואה בלתי רגילות. הוא פעל תחת 30 עד 40 שמות וזהויות שונים והצליח להסתיר את שמו האמיתי מהגרמנים כמעט עד לסופה של מלחמת העולם. יומיים לפני מותו נחנך כאן הפסל הזה שזהה לו עומד באוסלו. (ראיתי תמונות שלו הרוס) ושר האוצר הנורווגי הכריז עליו " כגיבור גדול אשר סיכן את חייו בשביל שאנחנו החיים כיום נזכה לחופש ולדמוקרטיה. בהחלט מגיע לו שנחלוק כבוד.
אם נעמוד במרכז כיכר העיר נחווה אטרקציה שהיא שונה לחלוטין מכל האטרקציות שחווינו עד כה והסיפור הוא כזה:
העיירה הקטנה Rjukan יושבת בעמק Vestfjord הצר, באזור טלמרק דרומית-מערבית לאוסלו. במשך כחצי שנה  הפסגות המתנשאות לגובה של כמעט 2,000 מטר מעל פני הים מהצד הדרומי והצד הצפוני של העמק, חוסמות את אור השמש. כלומר – מי שחי בתוך העיר לא זוכה לראות קרן שמש מספטמבר ועד מרץ. כבר לפני כ- 100 שנה היה רעיון שבמקור בא מהמחשבה שאור השמש ישמח את העובדים ובכך גם יעזור לעובדים באותם השנים להגדיל את תפוקתם. באותם השנים טכנולוגית עקיבה אחרי השמש לא הייתה קיימת והרעיון נגנז. כדי לאפשר לתושבים לראות שמש בחודשי החורף בנו למענם את הרכבל- Krossobanen שהיה הראשון באזור הזה של צפון אירופה והוא נבנה בשנת 1928. 100 שנים יותר מאוחר ועם טכנולוגיות שהיום נחשבות כבר לדי רגילות הוקם על הרכס המתנשא מעל מרכז העיר פרוייקט של שלוש מראות ענקיות בעלות שטח של 50 מ"ר והמכוונות את קרני השמש היישר אל מרכז העיר.  את המראות בנו על הרכס הצפוני ואם תעמדו במרכז כיכר העיר ותביטו צפונה בניצב לכביש הראשי- מקצה הרכס יסנוורו אתכם המראות הענקיות הניצבות במקום- בתנאי כמובן שתהיה שמש.
ללא ספק- להיות במרכז הכיכר עוד לפני זריחת השמש יכולה להיות חוויה יוצאת דופן. לכן אם אתם לנים בתוך העיר או ממש בסמוך נסו להיות כאן קצת לפני. בקיץ זה בהחלט מסובך בשל זריחה מוקדמת יותר מדי.
בעיר יש שלושה פארקים מקומיים לא גדולים. אם יש לנו מעט זמן שווה לתת קפיצה קטנה לפארק על שם KjakanSønsteby הגיבור הנורווגי בן המקום שהוזכר כאן קודם לכן, ולעשות סיבוב בעיקר בשביל לראות שני פסלים נפלאים בפארק. הראשון הוא The lady in the pond והפסל השני הוא של ילדה קטנה האוחזת סלסלת פירות בידה. בעבר נשא הפארק את השם Adminiparken אך בשנת 2008 שונה שם הפארק לפארק Kjakan-Sønsteby על שמו של לוחם התנגדות "גונארKjakanSønsteby. שינוי השם היה מחווה ל- Sønsteby לכבוד יום הולדת 90 שלו ב 2008.
היעד הבא שלנו כאן הוא הרכבל Krossobanen המטפס אל מעל לעיר ברכס הצפוני. בצד העליון נוכל לאכול ולשתות קפה בקפה KaféKrossobanen הנחמד שחולש על נופים יפים של העמק אשר ממש לרגלי הרכבל.
אטרקציה שווה לילדים נמצאת גם היא בצד העליון וזהו פארק חבלים יחסית חדש שהוקם במקום במיקום מדהים עם נופים מרהיבים. ההגעה היא באמצעות הרכבל שבמקום ולילדים מתחת לגיל 15 שהזמינו כניסה לפארק החבלים השימוש ברכבל הוא ללא עלות- לפחות בשנת 2019. שבילי פעילויות ברמות שונות כולל שביל נושא על פעולת החבלה שהתרחשה במקום בימי מלחמת העולם השנייה. למשפחות יש הנחה של 10%.  אם אתם עולים לפארק קחו בחשבון לפחות 3 שעות.
שעות מבצעים תאריכים- לאתר הפארק

  Rjukan - Vemork Power Plant

 
המקום האחרון שיש לנו לבקר בעיר Rjukan הוא Vemork Power Plant.
נגיע לחניון של המוזיאון. החניון מרוחק למדי מהמוזיאון ונדרשת הליכה בעלייה די אינטנסיבית. ניתן לחכות בקצה של החנייה לייד טורבינת המים שניצבת במקום כאנדרטה להסעה שתיקח אתכם הלוך וחזור עד לדלת הכניסה למוזיאון תמורת כמה עשרות נוקים לאדם.
שעות זמנים עלויות- אתר המוזיאון
תחנת הכוח Vemork הפכה לגדולה מסוגה בעולם כאשר הושלמה בשנת 1911 תוך שימוש בעוצמת המים של Rjukanfossen (מפל Rjukan) .
המקום הזה שימש ליצור של מים כבדים בעיקר בשל האנרגיה הגדולה שנדרשת לפעולת הייצור וכמובן לעלויות שהוזלו עקב השימוש באנרגיה זולה וזמינה כפי שהייתה במקום. מים כבדים  שימשו לפיתוח פצצת אטום והיו אחד הפרויקטים הגדולים והסודיים של השלטון הנאצי בתקופת מלחמת העולם השנייה. הביקור במקום יסגור לכם מעגל של מוזיאון Mæl station ופיצוץ המעבורת במימי אגם טין בחורף 1944. במקום ניתן לראות את הטורבינות הענקיות ששימשו לייצור החשמל בתחילת המאה הקודמת וכן את היחידות לייצור מים כבדים שעדיין קיימות ומוצגות במוזיאון.
המיוחדות של המוזיאון הוא בהנצחת פעולות הגבורה של המחתרת הנורווגית שעשתה ככל שיכלה בנסיונות למנוע מהגרמנים לשים את ידם על כמות מים כבדים גדולה ובמהלך ימי מלחמת העולם השנייה לפחות 4 מבצעי חבלה נערכו במקום. שווה לכל מי שמגיע לאזור הזה לביקור לעשות שיעורי בית ולצפות בסרט גיבורי טלמרק המספר את סיפור החבלה במפעל והטבעת המעבורת.

 Rjukan - Vemork Power Plant

מכאן נתקדם ללינה באזור Dalen השוכן במרחק של 96 ק"מ דרומית למוזיאון התעשייה. בדרך נעצור להשקיף על Rjukanfossen המרהיב שנמצא ממש לפני המנהרה שנמצאת 2.5 ק"מ אחרי כביש הגישה אל מוזיאון התעשייה ועל כביש F37 . יש חנייה לפני המנהרה ומשם יש בצד שמאל של כיוון ההתקדמות שביל גישה הנמשך לאורך של כמה מאות מטרים בודדים. אבל... וזה אבל גדול.. קחו בחשבון שלא תמיד יש מים במפל הזה הנשלט על ידי חברת החשמל. לכן תהיו מוכנים לאפשרות שלא יהיו מים. אם כן יהיו אזי הרווחתם.  לנו לא היו.
בהמשך הדרך נעבור ליד Skinnarbu השוכן מעל למעגן Skinnarbu kai ממנו ניתן לעשות שייט על אגם Møsvatn . במקום עומד גם מרכז המבקרים Hardangervidda National Park Center עם תצוגה קבועה על הפארק הלאומי Hardangervidda.
מפת גוגל מקמפינג Sandviken Camping ועד מוזיאון התעשייה  
מפת גוגל לקטע הדרך ממוזיאון התעשייה ועד לעיר Dalen
הדרך שאנחנו יורדים דרומה לכיוון Dalen היא לא הדרך הקצרה ביותר אלא ארוכה ב-16 ק"מ. אנחנו יורדים דרומה על כביש 37 עד לצומת עם כביש E134 בעיירה Åmot שם פונים שמאלה.נמשיך על E134 עד לעיירה Høydalsmo ואז נרד אל Dalen על כביש 45.
כדאי לדעת ש 14 ק"מ אחרי שעלינו על כביש 45 יש פנייה שמאלה אל תחילת מסלול Lårdalstigen. זהו מסלול  אתגרי שאורכו הוא 14 ק"מ חד כיווני, 6-8 שעות משך הזמן ויחייב אתכם להעביר עוד יום באזור. המסלול מתגמל עם נופים מרהיבים של האגם הכחול ממרומי המצוק. המסלול מתחיל בד"כ ממרומי המצוק ומסתיים בעיירה Lårdal משם לוקחים את אחת מהמעבורות ששטות על תעלת טלמרק חזרה ל-Dalen. המורכבות של הטיול הזה היא הלוגיסטיקה סביבו, לכן מי שמעוניין לעשות אותו הדרך הטובה היא להגיע אל Dalen אחרי שסגרתם את כל הפינות (כולל מפה מתאימה של מסלול הטיול), ולהגיע אל נקודת תחילת המסלול עם תחבורה ציבורית/מונית. להיכנס למרכז מבקרים בעיר לקבלת מידע-חובה.
בהמשך הדרך יש 7 סרפנטינות עד שמגיעים אל שפת האגם. חלקן הצמחייה מסתירה את הנוף וחלקן האחר הנוף הנשקף מהדרך- מהמם. בשפיץ של סרפנטינה מס 4 יש שביל טיול המגיע עד לחוות Rui (Old farm) museum הנמצאת מנקודה זו כמה מאות מטרים. גם משם נשקף נוף מהמם ומומלץ להגיע למקום. חווה זו התפרסמה בזכות שתי אחיות Ingrine and Gurine  שגרו במקום והפרסום שלהן היה בעקבות הזמנתו של מלך נורווגיה. משפט שהן היו מזוהות איתו יותר מכל היה"  "Rui girls who came to the King"
הקושי היחידי להגיע לחווה מהכביש הוא בלמצוא חנייה מתאימה אותה ניתן למצוא סרפנטינה אחת יותר למטה –שם יש גם שולחן שאפשר לשבת עליו וליהנות מהנוף על כוס קפה בהכנה עצמית.
אם היינו בחווה או רק הסתפקנו בקפה או בשניהם, נמשיך מכאן אל העיר Dalen שמהווה את נקודת הקצה של תעלת טלמרק המפורסמת. אפשר עוד לעשות במקום לא מעט דברים אבל אילוצי מסלול מגבילים אותנו ואנחנו נסתפק בביקור במלון העתיק והמפורסם שנמצא בעיר - Dalen Hotel AS.ואם אתם ממש רוצים לשדרג את הטיול קחו במקום המיוחד הזה לילה.
The Dalen Hotel ידוע גם בשם – המלון מהאגדות נפתח כאן בשנת 1894 כמענה לתנועה הגוברת של התיירות כתוצאה ישירה של פתיחת תעלת טלמרק. גם כיום ניתן לשלב חבילות שייט עם לינה במלונות לאורך תוואי השייט כולל לינה ב- The Dalen Hotel.

Dalen Hotel

מבנה המלון ההיסטורי עשוי מעץ וצבוע בצבע צהוב חרדל ומזכיר במידה מסוימת כנסיית לוחות עץ. המבנה הוא אחד ממבני העץ הגדולים בנורווגיה. בחצר הכניסה למלון עומדים כמה כלי רכב שמסמלים ימים יפים בהיסטוריה של המלון שהיה מאוד פופולארי בקרב שכבת העילית האירופאית. אם לא לנים במקום בואו לפחות להתרשם מהמקום.
את הלינה נעשה באזור הזה של העיר Dalen.

השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.

אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר