דוידי קליר- מסלולי טיול - Eidfjord ועד Bergen
Booking.com
Booking.com
דוידי קליר - מסלולי טיול
לחץ

2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר 

מסלול יום מס 11: Eidfjord ועד Bergen

זהו – אנחנו ביום האחרון שלנו למסלול הדרומי שלנו בנורווגיה ואשר בסופו נגיע אל העיירה ברגן הנחשבת לעיר היפה במדינה הצפונית באירופה.
את היום אנחנו מתחילים מהעיירה Eidfjord אשר סמוכה אל 2 מסלולי הליכה מאוד נחשבים בנורווגיה ואם עושים אותם או חלקם צריך להוסיף ימי טיול בהתאם.

מסלול 4 המפלים:  עוד מסלול מרהיב מבית היוצר הנורווגי באזור- The four waterfalls trail in Husedalen valley, 10 ק"מ מסלול הלוך חזור משך זמן של 5-7 שעות.                                                                                                          מסלול אתגרי-אדום

 Kinsarvik היא עיירה לחופי הפיורד כאשר נהר ה- Kinso חוצה אותה ונשפך לפיורד. שם העיירה נגזר משמו של הנהר+   Vik שפירושו מפרץ  . יחד יצא לנו מפרץ קינסו.

מפל הראשון בסדרה של המפלים. Tveitafossen היורד גוב

גם השם של הנהר נגזר מעצם העובדה שהוא יורד במורדות תלולים.במהלך ירידתו מרמת Hardangervidda  מורד של כ-1200 מטר המלווים במספר מפלים מרהיבים. הנהר הזורם דרך עמק Husedalen והעמק והמפלים הם מקום אהוב על מטיילים. טרק 4 המפלים  נחשב לאחד הטרקים היפים בנורווגיה ואם עושים את כולו נוכל לראות 4 מפלים מרהיבים במהלך המסלול שאורך כולו 5-7 שעות, בהחלט לא קצר. נחשב למסלול בינוני אבל כולל עלייה לא פשוטה. מצ"ב לינק לאתר המתאר בפירוט יחסי את המסלול.
הבעיה שיש לנו זה חלוקת הזמנים ואם אנחנו "קצרים " בזמן, אפשר לעשות מסלול מקוצר ולראות 1 או 2 מפלים.
לתחילת המסלול נגיע דרך העיירה Kinsarvik ובמרכזה נפנה לפי השילוט אל Husedalen או לכיוון Hus  שמופיע בראש קבוצת השלטים. מספר הכביש 108. כעבור 2.4 ק"מ נגיע לחנייה לפני הנחל שזורם במקום. ניתן לחנות וללכת ברגל לאורך נהר ה- Kinso   שבשלב זה ילווה אותנו מצד ימין לדרך. אחרי 1.5 ק"מ של הליכה לייד נהר עם צבעי טורקיז וירוק , של המים הצלולים שלו נגיע לתחנת כוח ולמפל הראשון בסדרה של המפלים. Tveitafossen היורד גובה של כ-112 מטר. יותר מרשים הוא המפל השני Nyastølfossen  היורד גובה של כ-200 מטר. השלישי Nykkjesøyfossen falls  יורד גובה של כ-53 מטר והמפל הרביעי Søtefossen  יורד גובה של כ-270 מטר.
צריך להתעדכן ולרכוש מפה במרכז המבקרים שב- Kinsarvik. אגב למרות השלט שנמצא ליד החנייה ומזהיר שהדרך בהמשך היא צרה,ניתן להגיע איתה עד ממש למפל הראשון ולחסוך 1.5 ק"מ מהדרך (3 ק"מ הלוך חזור). על אחריותכם בלבד.(כתוב גם בשלט) וליד המפל הראשון לחנות במפרץ שמוצאים ולעשות את המסלול או חלקו. (אני עשיתי רק את הראשון) 
המסלול השני באזור הוא: HM Queen Sonja's panoramic גם הוא מסלול יפה מאוד אשר קיבל את השם שלו בזכות היותו המסלול האהוב על המלכה. גם זה הוא מסלול שייקח לכם 8-10 שעות עם אורך מסלול של 16 ק"מ  ויש להוסיף עוד יום טיול.
 
המשך פירוט המסלול של יום 11:
 
נצא את Eidfjord צפונה על כביש  103. כאשר חופי הפיורד היפים מלווים אותנו משמאל לדרך. ההשתקפויות במים יוציאו לבטח קריאות התפעלות מכולם.אחרי 5.6 ק"מ נעבור את הכניסה לתחנת הכוח ההידרואלקטרית Sima. נמשיך על הכביש עוד 1.7 ק"מ ונגיע אל הכניסה אל הכביש המוביל אל חוות Kjeåsen Mountain Farm. היות והכביש צר ובחלקו הגדול הוא מנהרה צרה ארוכה וחשוכה התנועה במעלה ההר ובמורדו מווסתת לפי חצאי שעות. בשעה עגולה התנועה מותרת במעלה ההר. בחצאי שעות התנועה מותרת במורד ההר. להגיע ולהמתין במידה וצריך. גם אם אתם חושבים שאין אף אחד על הכביש המפגש במנהרה עשוי להיות לא נעים אם אתם אלו שלא מקיימים את ההוראות.
בהגיע הזמן שלנו נתחיל לעלות בכביש צר ומתפתל אשר נכנס למנהרה ארוכה למדי. מנהרה זו נבנתה בתקופה שעבדו על תחנת הכוח להעלות ציוד אל מרומי ההר וכיום משמשת את התיירים העולים אל החווה עתירת הנופים.כמו שנצא מהמנהרה נחנה לפי השילוט ונשים פעמינו אל החווה.

תחתינו הכחול של הפיורד ומעלנו התכלת של השמים

 

לאחר שנעבור את חומת הצמחייה שליד החנייה יתגלה לפנינו נופו של Simadalsfjord הנמצא כ-600 מטר מתחתינו. לפנינו הליכה מישורית של כ-500 מטר עד לבנייני החווה. ככל שנתקדם אל החווה הנוף שייחשף לעיננו ילך ויעשה יפה יותר ויותר עקב תנאי הטופוגרפיה של המקום. בחווה אפשר להתרווח על הספסלים שבמקום ולפתוח את היום עם קפה/נשנוש שהבאנו עמנו מהרכב, כשנופי הפיורד המהממים פרושים לרגלנו. השילוב של הבגוניות האדומות בבית הקפה מעניק מסגרת יפה לתמונות הרבות אשר תצלמו במקום. אתר חובה.  מתחתינו הכחול של הפיורד ומעלנו התכלת של השמים(אם מזג האוויר בצד שלנו) בין הפיורד ועד אלינו ירוק של צמחייה נמוכה שהוא בהיר יותר. על ההרים שמעבר לפיורד הירוק של העצים כהה יותר,ולאורך ה"שדרה" של ההרים מפלים צרים וארוכים הנופלים מראשי ההרים ועד לשפתו של הפיורד חותכים את ההרים מלמעלה למטה.
במקום ישנו בית קפה קטן אבל הוא פותח שעריו בד"כ לקבוצות ובתיאום מראש בימים שלישי חמישי ושישי.
אם שבענו מהנוף נמתין לשעה המתאימה ונרד בחצאי השעה את המורד.
 
למי שממש מעוניין ורוצה יש כאן את תחנת הכוח-  Sima Power Plant, אשר נמצאת למעשה 700 מטר בתוך בטן ההר והיא אחת מהתחנות הגדולות באירופה. הגנראטורים מופעלים ע"י טורבינות ענקיות אשר מחיר של טורבינת הכפות נאמד במיליוני שקלים. ניתן לראות 2 כאלו בתוך אולם ייצור החשמל. האולם ענק עם מידות של 200 מטר אורך 20מטר רוחב ו 40  מטר גובה-בהחלט מבנה מרשים. הכניסה באמצעות אוטובוס המכניס את המבקרים אל בטן ההר. מדריכה מנוסה נותנת הסבר ממצא במקום. לפני/אחרי הביקור בבטן ההר אפשר לצפות בסרט המספר את סיפור המקום.. הפרטים על המקום לפניכם , הגישה יחסית נוחה ויש הסוברים שצריך לבקר לפחות בתחנה אחת שכזאת בנורווגיה. אז אני משאיר זאת לשיקול ולזמן שלכם. כל הביקור אורך כשעה וחצי. Hours: 6/15/2013 - 8/15/2013Mon - Sun  10  12  14
הביקור בתחנה בתשלום והוא לא זול. אישית הייתי מוותר. תחנת הכוח-Sima Power Plant
 
מכאן נחזור חזרה אל Eidfjord ונפנה מזרחה לקטע קצר של הלוך וחזור על כביש 7 שגם הוא מהווה דרך נוף. רק שאנחנו עושים קטע מאוד קצר מדרך הנוף הזאת הנושאת את השם: National Tourist Route Hardangervidda
נעלה על כביש 7 19.3 ק"מ וניכנס לפי השילוט אל החנייה של מלון-Fossli Hotel. אנחנו מגיעים לכאן בשביל לצפות על מפל- Vøringfossen המרהיב שהוא אחד מהאתרים הנחשבים ביותר בנורווגיה. הנוף מהמלון מרהיב. נקודת התצפית מהמלון נחשבת לטובה ביותר.במקום קפיטריה שאפשר לנסות ולהתענג על הנוף עם כוס קפה, זאת כמובן אם נצליח לנטרל את המחשבה על "כמה עלה הקפה במקום". רק חצי תוכנית חיסכון.

 תצפית על מפל Vøringsfossen

הנוף שנשקף מרהיב בליווי רעש המים של המפל. אגב רעש שצריך להתרגל אליו בנורווגיה היות וכאלו יש הרבה אפילו הרבה מאוד. מצד ימין לקניון יורד מפל קטן יותר שחצב לו את דרכו בתוך הסלע וזה ניראה כמו האות למדא ביוונית  או כמו גימל בעברית. מהקפיטריה בהמשך הדרך רואים היטב את המסלול שהמים עיצבו באופן כה מיוחד בצלע הקניון. ממול למפל ה"למדא" יורד בשאון אדיר מפל Vøringsfossen שאלמלא היו מבקרים את כמות המים שלו המראה היה מרהיב שבעתיים.צמחייה צבעונית נותנת מסגרת מעניינת לתמונה הנשקפת לעין ולמצלמה.
 
המפל על 182 מטר שלו מתוכם 145 מטר בנפילה ישירה נחשב לאתר מספר 1 במבקרים בנורווגיה. במקום יש תוכניות עתידיות להקמת טיילת לתצפית מעל לקניון. מי נהר Bjoreia אשר המפל הוא חלק מהם למעשה נאספים באגם Sysenvatnet . ולמען המפל משוחררת כמות מבוקרת של מים על מנת להשאיר את האטרקציה פעילה.
לאחר התצפית מהמלון נרד בהמשך הכביש לחנייה ללא תשלום אשר ממנה נצא למסלול עד לקצה המצוק- להשגיח היטב על הילדים היות ואין במקום מעקה בטיחות. אם נמשוך אל כיוון המפל נגיע לכמה תצפיות יפות על מפל  עם צורת ה-למדא. את מפל ה-    Vøringsfossen קשה לראות מנקודה זו. ניתן ללכת לאורך הקניון במסלול הצמוד פחות או יותר לכביש והמופרד ממנו עם מעקות בטיחות לצד של הכביש ולצד של הקניון. מהמסלול ניתן לתצפת אל כיוון המפלים ,אבל עדיין קשה לראות אתVøringsfossen. התצפית הטובה ביותר שאפשר לעשות על המפל כרוכה בהליכה אל מרגלות המפל. מסלול קצר אבל נחשב לאתגרי האורך כשעה ורבעלכיוון ויוצא בהמשכה של הדרך. צריך לעבור 2 מנהרות וממש כשרואים את המנהרה השלישית הנושאת את השם Måbøtunnel ניתן לחנות בצידי הדרך ולצאת למסלול. 300 מטר אחר שצעדנו על תוואי הכביש הישן שהיום הוא סגור לכלי רכב ומשמש רק את המטיילים במקום נפנה לפי השילוט אל Vøringsfossen. המסלול במקומות מסוימים חלקלק למדי עם סלעים ונתזי מים המרטיבים הכול. עם יש שלג המסלול סגור.

 • Vøringfossen אם נחלק ל-2 מילים, אזי החלק השני fossen פירושו מפל ואילו החלק הראשון  Vøring נגזר מהמלה התחשבות/הערצה. אז אנחנו נתרגם זאת כמפל הנערץ. בהחלט הרוויח ביושר את שמו.

 מרכז המבקרים: Hardangervidda Natursenter Eidfjord

משחזרנו לרכב והמשכנו בדרכנו אנו עוברים בעמק Måbødalen בגמר הירידות והסיבובים נעבור ליד מוזיאון
Måbødalen Agricultural Countryside Museum. מתוך הנחה שיש גבול לכמה תוכן אפשר לקבל במוזיאון נשמור את הרזרבות הללו למוזיאון שנגיע אליו בהמשך הדרך. זהו  מרכז המבקרים:  HardangerviddaNatursenterEidfjord בעיירהØvreEidfjord.
Opening hours
Apr - Oct: 10-18. 15.6 - 20. 8: 9-20.

Hours 4/1/2012 - 6/15/2012Mon - Sun10:00 AM - 6:00 PM
6/16/2012 - 8/20/2012Mon - Sun9:00 AM - 8:00 PM
8/21/2012 - 10/31/2012Mon - Sun10:00 AM - 6:00 PM
קשה לפספס את המבנה הגדול יחסית למקום הצבוע חום אדום ואשר נמצא בצד שמאל של הדרך. עוברים אותו על הכביש הראשי נכנסים לפי השילוט וחוזרים בכביש הפנימי עד לחנייה.
במקום תצוגה יפה לא עמוסה יותר מידי המתפרסת על פני 3 קומות ולא גדולות במיוחד. נוכל לראות במקום פוחלצים של חיות מהסביבה. אקווריום ותחנות אינטראקטיביות וסרט פנוראמי אשר מהווה את עיקר הגאווה של המוזיאון אך עשוי לתת הרגשת סחרחורת לצופה.
לאחר הביקור במרכז המבקרים נמשיך עוד 7 ק"מ עד שנגיע חזרה לעיירה  Eidfjord השוכנת לחופיו של פיורד הנושא את אותו השם ואשר מהווה את אחת השלוחות של Hardangerdfjord . נמשיך עוד 16.5 ק"מ עד שנגיע אל הגשר החוצה את הפיורד- Hardanger Bridge . כדאי לדעת שיש אפשרות לטיול הליכה על הגשר ויש משם נופים שווים של הפיורד. מצ"ב הוראות הגעה לחנייה ממנה הולכים:
Coming from Eidfjord: Drive to Bu and park by the picnic area.
Follow sign for cycle route to Vallavik, and walk or cycle down to the bridge. There are view points on either side of the bridge. The road for pedestrans and bicycles goes through well lit tunnels and all way across the bridge.
מרגע שעלינו על הגשר כביש 7 וכביש 13 מתאחדים עד לעיירה- Granvinבה אנחנו פונים ימינה לכביש 13 לסיבוב קצר. נוסעים לאורך אגם Granvinsvatnet עם השתקפויות מהממות ואחרי 6.5 ק"מ פונים ימינה לכביש צדדי היעד שלנו 2 מפלים. מפלSkorvofossen שממוקם קצת רחוק מהכביש והמפל השני בעיקוף הזה הוא  מפל Skjervsfossen אליו יש שביל גישה נוח. זה גם היעד האמיתי של הסטייה מהדרך לכיוון מזרח.  מפל 
Skjervsfossen הוא מפל מרשים למדי עם שביל טיול אשר מלווה אותו מלמטה למעלה או הפוך –איך שתרצו. בכל מקרה בצד העליון של המפל בהמשך הדרך יש תחנת התרעננות- Skjervet – כדאי להשתמש בשירותים – אני מתכוון לכך. מחכה לכם הפתעה וכדי לא לקלקל לכם לא אפרט. אחרי שנשתמש בשירותים נמשיך עם הכביש הצדדי של 2 המפלים ונגיע חזרה אל כביש 13 וחוזרים הפעם דרך המנהרה אל Granvin ואז ימינה אל כביש 7 לכיוון ברגן.

Skjervsfossen

כאשר נעבור את הכפר Fykse ואת הגשר על הפיורד במקום. מייד אחרי הגשר נפנה ימינה אל כביש FV131  כאשר הפעם היעד שלנו הוא פינת חמד הנושאת את השם :אגם דגי הזהב. או בשפת המקום: Gullfiskvatnet.
היו מבקרים שלא התלהבו מהמקום בכלל. יש שיצאו מאוכזבים כי לא ראו בכלל דגי זהב. חייב להגיד לכם שהמקום לטעמי מדהים. יופי של אגם יופי של השתקפויות ומראות ואפשרויות צילום- הנה דוגמא.
אבל הכי הכי זה הדגים המהממים ששוחים להם בשלוות נפש ואם יש השתקפויות של עננים והכחול של השמיים מקבלים תמונה של דגים שוחים בתוך השמים.

אגם דגי הזהב. או בשפת המקום: Gullfiskvatnetאגם דגי הזהב. או בשפת המקום: Gullfiskvatnet

 

דגי הזהב שבאגם הובאו אליו עוד בשנת 1914 מהעיר ברגן. את דגי הזהב ניתן לראות בקלות כאשר ניגשים אל שפת האגם בנקודת הירידה הסמוכה לחנייה. עוד במקום אזור מוצל עם שולחן כך שאפשר לנצל את המקום גם לארוחה.
השילוב של הצמחייה הירוקה, המים הכחולים והכתום של דגי הזהב – מרהיב במיוחד.
אחרי האגם הנחמד הזה אנחנו חוזרים אל המפגש של כביש 7 עם כביש 49 באותו התוואי שהגענו עד לאגם. מהלך של 10 ק"מ. כיוון פנינו הוא העיר השנייה בגודלה בנורווגיה ואשר נחשבת ליפה שבערי המדינה.
אבל לא למהר וללחוץ על דוושת הגז, גם לא בטוח שאפשר ומותר כי כבר אחרי 2.2 ק"מ מחכה לנו מפלSteindalsfossen הנפלא.האמת כשמגיעים לצומת פונים ימינה לפי השילוט אל המפל או לחנייה שלפני, קצת קשה להבין על מה המהומה. מן הכביש רואים מפל ולמען האמת בהשוואה למלים שהוזכרו במסלול 3 הוא ממש "מפלון". פחות מ-50 מטר גובה של מפל. אבל אחרי שמתקרבים אליו חונים ויוצאים רואים את ייחודו של המפל. האפשרות ללכת אל מאחורי מסך המים מבלי להירטב.
אחרי שחנינו ליד הקפיטריה הצבועה בצבעי האדום חום או בחנייה היותר מסודרת פנייה אחת לפני הקפיטריה, נצא אל המפל. שביל ההליכה מטפס מצידו הימני של המפל אל מאחורי מסך המים וממשיך מעט הלאה, כך שמי שהגיע למקום יש לו כמה זוויות שונות לצלם את המפל. אני מניח שחברות ייצור הפילם (משהו מההיסטריה המתרחקת) מאוד אהבו את המקום. לא בטוח האם רואים את המפל יותר זמן בעיניים או דרך עדשת המצלמה שלא מפסיקה לתקתק. המראה של האזור מעבר למסך המים שווה ביותר. מסלול קצר אבל שווה ביותר.

 • Kaiser Wilhelm II(באנגלית בשביל ההגייה הנכונה) כנראה סבר כך. הוא הגיע למקום בשנת 1889 ומאז מדי שנה הגיע לבקר את המקום למעט  פעמיים וזאת עד שבשנת 1914 מלחמת העולם הראשונה קטעה את הרצף הזה.

  Steindalsfossen

סמוך לחנייה ישנה גם חנות מזכרות נחמדה שאפשר להיכנס אליה. בלילה המקום מואר-בוודאי מראה מרהיב רק שלילה זה מושג שעשוי להיות בעייתי בעונה מסוימת.
קצת קשה לעזוב את המקום אבל המשך הטיול קורא לנו.
מכאן ממשיכים ישירות לברגן או לפאתי ברגן למקום הלינה שלנו. נמשיך על כביש 7 עוד 40 ק"מ ונעבור לכביש E-16.
עד למרכזה של ברגן יש 32 ק"מ אבל מרחק זה כמובן תלוי ביעדכם הסופי. אם המקום הוא בתוך ברגן צריך לקחת מקום כזה שניתן להחנות בו את רכבכם. בברגן קיימת ממש בעיית חנייה ומחירי החנייה הם גבוהים ביותר. בד"כ מי שמבקר בברגן משאיר את רכבו במגרשי חנייה מחוץ לעיר ונכנס לעיר בתחבורה הציבורית מה שמסרבל לא במעט את הביקור בעיר.
אם הגעתם מוקדם מספיק אפשר לסייר בעיר-אם לא ביום המחרת.
מסלול יום 11 במפות גוגל קטע א  102ק"מ
מסלול יום 11 במפות גוגל קטע ב  139ק"מ


 

מסלול יום מס 12:Bergen

מסלול בברגן עצמה לא כלול באתר היות וקיימים אין ספור אתרים המתארים מסלולים ,אטרקציות ומה לעשות במקום.
כמה לינקים מצ"ב:
ברגן-1
ברגן-2
ברגן-3
אתר לאטרקציות חינמיות בברגן
אתר לבתי המלון באזור - Bergen
והיד נטויה.
כמה זמן לטייל בברגן??
שאלה קשה-התשובה קשה יותר - כל אחד ומה שהוא רוצה לעשות ולראות במקום. רק בשביל קבלת תחושה-טיולים מאורגנים מקדישים לברגן חצי יום ועד יום שלם.המסלול כאן מתוכנן כך שלנים בברגן וכבר הזכרנו שבברגן יש בעיית חנייה קשה לכן לוקחים מלון עם חנייה או עם חנייה סמוכה. כמעט תמיד בתשלום נוסף. לזכור שאתם מוודאים שלמלון יש אפשרות חניה.
 
ועכשיו סוכרייה למי שקרא עד לכאן: למי שרוצה להתרחץ בים יש צפונית לברגן חוף חביב  העשוי ל"חמם" לכם את הלב. זהו חוף הים הנושא את השם . Kollevåg. איך מגיעים: נוסעים מערבה על כביש 582 לכיוון GODVIK  .ממרכז ברגן בערך 9 ק"מ , עד לכיכר שמתחברת לכביש 562 צפונה  עליו נמשיך עוד 13 ק"מ וניפנה שמאלה לכביש FV-219  עוד כק"מ יש שילוט מתאים. Kollevågfriluftsområdeהכיוון הכללי הוא לאי – Askøy. החוף בKollevågen הוא אזור נופש (בנורבגית: friluftsområdeKollevåg) ומציע המון חול יפה וצמחייה. אבל מה שמיוחד בחוף הזה וזה תלוי מנקודת המבט של כל אחד ואחת הוא העובדה שהחוף הוא חוף רשמי עבור רחצה עם בגדים וגם.... כן ללא בגדים.  למי שמטייל ללא ילדים. 
ברגן יכולה להיות נקודת סיום מסלול ואז החזרה לארץ היא משדה התעופה במקום.
ברגן יכולה להיות גם נקודה ממנה ממשיכים לטייל בנורווגיה וממשיכים ממסלול מס 5 בקובץ "מסלולים בנורווגיה".
 
תם מסלול טיולינו המתחיל באוסלו והמסתיים בברגן- 13 ימים מדהימים
 
נורווגיה למטיבי לכת
רשימת המסלולים הממשיים שמופיעים/מוזכרים בפרקים בקובץ זה.

 1. Gaustatoppen

 2. Kjeragbolten

 3. Preikestolen

 4. Flørlitrappene

 5. NedreBuarbreen

 6. Bondhusdalen

 7. Trolltunga

 8. HM Queen Sonja's panoramic

 9. מסלול 4 המפלים ב- Husedalen valley

 10. המסלול אל רגלי מפל Vøringfossen

   

  השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
  אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
  דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
  דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
  .

  2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר

 
השימוש בכל המידע שמופיע כאן ובמסלולים המתוארים בהמשך הוא על אחריות המטייל בלבד.
אין להעתיק, להפיץ, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי כל חלק מן המסלול בלא קבלת הסכמתו של דוידי קליר בכתב ומראש.
דוידי קליר אינו אחראי בשום מקרה ואופן לשימוש שנעשה במידע המצוי במסלול המתואר בהמשך.
דוידי קליר לא יהיה אחראי לשום נזק ישיר או עקיף, כספי או אחר, שייגרם למשתמש במסלול המוצע
.
2013 © כל הזכויות שמורות לדוידי קליר